yg
Soru Sahibi
8 Aralık 2015 10:33

apikal rezeksiyon

iyi günler hocam.benim sağ alt çene 48 nolu dişim 1.5 yıl önce apikal rezeksiyon işlemi yapıldı.tedaviden sonra operasyon bölgesinde şişlik uyuşukluk hissi kaldı ve geçmedi. 3 kez panoromik röntgen çekildi 3 ayrı çene cerrahına gösterdim hepsi dişte bir sorun olmadığını tedavinin başarılı yapılmış olduğunu söylediler. Röntgenler temiz çıkınca ameliyatı yapan doktorum o bölgeyi açıp tekrar bakmak istediğini söyledi.Sizce bu işleme gerek var mı bu uyuşukluk şişlik hissinin sebebi ne olabilir?Şimdiden cok teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Dt. M. Murat Metin
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Tıpta hastalık yoktur vaka vardır. Diş numaranızı doğru yazdıysanız, alt çene sağ 20 yaş dişinizden bahsediyorsunuz. 20 yaş dişleri genellikle çekilen dişlerdir. BU dişe rezeksiyon operasyonuda çok sıradan bir durum değildir. Herhalde böyle bir ihtiyaç duyulmuş ki yapılsın. Bu dişin kökleri alt çene kemiğinin içinden geçen bir sinire yakın pozisyondadır. Operasyon sırasında zarar görmüş olabilir. dişinizdeki semptomları değerlendirmek gerekir. Ama tekrar bir operasyona karar vermek şüphesiz burada mümkün değil. Uyuşukluk için llazer terapi uygulanabilir.

9 Aralık 2015 10:03
yg
Soru Sahibi

Hocam özür dilerim bir hata olmuş sol alt çene en arkadaki dişimin bir önündeki dişimden bahsediyorum yirmilik dişim değil röntgenimde mevcut size iletebilirim.Doktorum sinirlere bası yapan ameliyattan sonra oluşmuş minik bir lezyon olabileceğini o yüzden tekrar acıp bakmak istediğini söyledi o yüzden çok kararsız kaldım.

9 Aralık 2015 11:51
Doç. Dr. Dt. M. Murat Metin
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Bahsettiğiniz dişde 20 yaş dişine benzer bir konumdadır. Karar sizin ve hekiminiz arasındaır.

17 Aralık 2015 12:44