LS
Soru Sahibi
30 Kasım 2013 00:15

Aort Kapak Yetmezliği

Merhaba Hocam Benım orta dereceli aort yetmezliğim var ve buna bağlı olarak anevrezma gelısmekde doktorlar amelıyat ıcın anevrezmanın 5-5.5 cıvarı olması gerektıgını soyledı bu bana cok sacma geldı hocam bu teknolojı ile aort kapagının tedavısı tamır veya degısımı ıcın damar genıslıgının beklenmesı bana hıc akılmantık işi gelmedı da vıncı robotu veya mınıval ımtıyazlı amelıyatlarla kapagın onarımı yapılsa hasta normal hayatına donse daha ıyı degılmıdır neden beklenıp hastanın carpıntı veya agrılarla onca yılı gecırmesıne ızın verılıyor hemde damarı sunı damarla degıstırılıyor?Damarın sunı damarla degıstırırmesı ve stent işlemını aort kapak amelıyatı olarak engelleyemezmıyız?Sımdıden tesekkurler hocam...

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İlhan Gölbaşı
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun, bu 5.5 rakamı uzun yıllar yapılan çalışmaların istatiksel sonucuna göre verilmektedir. Genel olarak, önlem amaçlı yapılacak cerrahi, 5.5'den sonra yapılacak cerrahi aynı işlem. Genel olarak 5.5'e kadar komplikasyon oranı ameliyat riskinden daha düşük, 5.5'den sonra ciddi artış gösteriyor. Burda şöyle bir durum söz konusu, eğer yalnızca aort damarı genişlemesi söz konusu ise bu rakam geçerli Eğer buna kapaktaki kaçak eşlik ediyorsa bu durumda hastanın şikayeti, , kapaktaki kaçak miktarı, kalpteki büyüme göz önünde bulundurularak cerrahi planlanır ve daha erken yapılır. Yani kaçak önemli ise 4.5cm'de de ameliyat yapılmaktadır. Suni damara gelince kullanılan suni damarların ömrü normal aort dousundan farkı bulunmamaktadır. Minimal invaziv yöntem her zaman kullanılabilir. Şikayet varsa her zaman ameliyat için endikasyon oluşturur. Beklenmez. Ameliyat olabilirsin. Sağlıklı güzel günler...

30 Kasım 2013 21:47
LS
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için minnettarım...Hocam benım temel sorunum bıcuspıd aort kapak yetmezlıgı ve zaman zaman gogus agrısı ve carpıntı yapmakda bu da dogal olarak benı pskolojık etkılemekde ve yasam kalıtemı cıddı anlamda dusurmekdedır doktorum henuz amelıyat sınırına ulasmadıgını soyledı damar genıslemesı kalp buyumesı vs.seyler dıle getırdı.Acıkcası bu durum benı pek tatmın etmedı onca yıl bu agrıyla yasamak pek akıl mantık işi degıl hanı 90lı yılların teknolojısı olsa anlarımda bu zaman kı teknolojıyle bı hastanın bu kadar bekletılmesı sızınde takdır ettıgınız gıbı gereksızdır.Hocam ben adım atmak ıcın ılk kontroluımu beklıyorum ondan sonra kapak tamırı veya degısımı ıcın gereklı işlemlere baslayacagım.Öncelıgım aort kapak tamırı olması yonunde ama bıcuspıd oldugu ıcın bıraz daha zor gozukuyor ama bu tamır amelıyatını yapan Acıbadem Hastane grubu Kalp Damar cerrahı baskanı Prf.Dr.Cem Alhan var genelde kapak tamırı konusunda cok ıyı oldugunu duydum ve gecen bıcuspıd aort tamırı yaptıgını soyledıgı demecınıde ızledım ılk onunla gorusecegım eger yapabılırse tamır edıp yetmezlıgı kaldırıp ufak bır PFO lım mevcut onu kapattıracagım.Tamır edılmezse eger homograft kapak taktırmak ıstıyorum bu kapak bıyolojık kapaklara gore daha uzun omurlu ve avrupada yaygın olarak kullanılan bır kapakmıs hocam?Fakat turkıyede temın edebılcegımız 2 yer mevcut oldugunu soylendı bana?Hocam sızın fıkırlerınız cok degerlı benım ıcın sıze aklıma takılan 2 soruyu soruyorum ve degerlı yorumlarınız beklıyorum 1.olarak 24 yasında kalp kapagımı tamır etsem tahmınen kı bu cok zor tekrar yetmezlık cıkabılırmı ılerde cıkarsada kac yıl sonra cıkar? 2.olarak homograft kapagın ömru nedır ve 24 yasında taksam ortalama kac yıl ıdare eder?Bırde homograft kapagı turkıyede 2 kalp kapagı bankası ızmır ege ve ankara unıversıtelerı kendı ımkanlarıyla uretmekde sızce bu bankalara guvenebılırmıyız yoksa ıthal mı etmelıyız?sımdıden cevabınız ıcın tesekkurler hocam Saygılar..

1 Aralık 2013 00:18
Prof. Dr. İlhan Gölbaşı
Kalp Damar Cerrahisi

Tekrar geçmiş olsun, mevcut bulgularla Dr. Cem Alhan hocaya gidersen bütün soruların cevabını en güzel şekilde alabilirsin. Bunu bizzat sizi muayene edip, sonuçlarınızı görüp, şikayetinizi dinledikten sonra karar vermek en sağlıklısı olacaktır. Bu konuda gerçekten çok değerli bir hocamızdır. Sağlıklı güzel günler

2 Aralık 2013 14:56