KM
Soru Sahibi
15 Mayıs 2014 15:31

antibiyotiksiz nasıl koruyabilirim!

hocam benim kızım 4 ay 6 günlük. şu an.3800 kg 34.5 baŞ ÇEVRAESİ VE 51 CM SEZERYANLA DOGDU.şu an 7 kg ağırlığında ilk 3 ay çok az mama ve anne sütü aldı daha sonra çok mama ve az anne sütü alıyor diyebilirim.35 günlükken pnomoni 85 günlükken soğuk algınlığı yada bronşit ve tekrar yine 3.5 aylıkken aynı türden sebeplerle kuvvetli öksürükle sonunda balgamlı öksürükle devam eden rahatsızlıklar geçirdi ve makrol içti hep 10 ar gün süreyle.hiçbirinde ateş çıkmadı.ama hep ilk öksürüğnde doktorun yanında aldık soluğu ve ilaç kullanmaya başladık ondan mı bilmiyorum.ve ilk hastalığından beri kakasını 5ş 6 günden önce ve fitilsiz yapamıyor çoğu zaman .ayrıca antibiyotik kullanımın hemen arkasından pamukcuk çıkıyor ağzında.BENİM SORUM:1.bebeğim neden bu kadar çok hastalanıyor.?2.bu hastalıklar antibiyotiksiz geçmez mi?3.Bukadar küçükken bu kadar çok antibiyotik içmesinin ne gibi zaraları oluyor?4.bebeğimi nasıl koruyabilirim akçiğer enfeksiyonlarından ?5.pamukcuğunun ve kabızlığının sebebi ağır antibiyotikler mi acaba?bu arada evde 3.5 yaşında bir ablamız var ve 8 aydır kreşe gidiyor ilk yılı o da kreşe başladığından beri her ay sürekli antibiyotik içti daha önce nadiren hastalanırdı.yemesi fena değil bağışıklı adına ne varsa veriyorum ama sanki hiçbiri bir işe yaramıyor.lütfen doktor hanım ben çocuklarımı nasıl koruyabilirim bir öneride bulunur musunuz.? çok kaygılıyım.teşekkür ederim şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşe Zengin Turan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Melek Hanım. Kızınızın sık hastalanmasının en büyük nedeni ablası. Ablası kreşten enfeksiyon taşıdığı için o da sık hasta oluyor. Bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarının pnömoni ve bronşiolitle birlikte seyretme olasılığı yüksektir, bu nedenle ilaç kullanma oranları da daha fazladır, antibiyotik gerekip gerekmediğine takip eden doktoru karar verecektir. Sizin de bahsetttiğiniz gibi antibiyotikler pamukçuk ve pişiğe neden olabilir, ancak kabızlığının bununla bir ilgisi yok, beslenmesine bağlı olabilir, bazen hiç bir sebep yokken de bu aylarda kabızlık görülebilir, birkaç ay içinde kendiliğinden düzelir. Enfeksiyonu kullanacağınız ilaçlarla engellemeniz zor. Zaman içinde kızınızın da, ablasının da şikayetleri kendiliğinden azalmaya başlayacak, enfeksiyonları artık daha hafif atlatmaya başlayacaklardır. Ancak bazen eşlik eden bazı allerjik durumlar veya reflü olabilir, bunlar için kullanılacak bazı tedaviler hastalıklarını daha rahat atlatmasını sağlayabilir.

16 Mayıs 2014 11:17