8 Eylül 2014 16:02

Antibiyotik tedaviler iltihaplı böbreğe zarar verir mi?

Merhabalar, benim bir sorum olcaktı size. Annemin sol böbreği atrofiye uğradı, şu anda fonksiyonsuz ve böbrek gözükmüyor bile. Sağ böbrek için de toplayıcı sistemde minimal ektazi ve üst polde geçirilmiş hidronefroza sekonder kalikslerde düzensiz ektazi vardır diye yazıyo ultrason sonucu ve iltihap varmış. Midesi içinde peptik ülser tanısı kondu ve doktor helipak tedavi paketi verdi iki haftalık kullanım bi de genta 160 mg ampul verdi 4 adet. Şimdi benim sorum size bu antibiyotik tedaviler, günde 6 hap ve iğneler sağ böbreğine zarar verir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın ......... ; Tek böbrekli ve böbreğinde ciddi anatomik değişiklikler olan bir kişiye Genta kullanmak pek de doğru değil. Annenizin serum kreatinin düzeyine göre ilaçların doze edilmesi veya hiç verilmemesi gerekir. İtyi günler dilerim

10 Eylül 2014 08:29