BH
Soru Sahibi
28 Ocak 2016 11:49

annenin bagisikligi yeni dogan bebegi korurmu

Iyi gunler dr hanim ben avusturyada yasiyorum 1 aylik bebegim var benim sorum annenin bagisikligi asilari yeni dogan bebegine pasif olarak gecip onu bi sure korurmus mesela benim hepatit b asim var buda bebegi bi sure koruyormu cunki burda bu asi 2 aylikkene yapiliyo diger merak ettigim soruda kizamik asisi 1 yasindan sonra yapiliyo sebebi ise daha erken yapilirsa anneden gecen pasif antikorlar bebegi yaklasik 1 sene koruyomus ve bu koruma surecinde yapilirsa asi tutmazmis bu her asi icin gecerlimi isde ilk sorumda bahsettigim hepatit b gibi yani bebegimi koruyan antikorlar 2 aylikkene yapilcak asiyi riske atiyomu bi sorum daha olcak konuyla alakasiz ama pompalanmis anne sutu ne kadar dayaniklidir buzdolabinda buzlukda ve dis ortamda?Sorumu cevaplarsaniz cok sevinirim cunki burdaki dr lara guvenemiyorum bu sorulari sordum ama pek tatmin olamadim simdiden tesekkur ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Eray Esra Önal
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Hazal hanım, Hepatit B nin 2 aylıkken yapılması gayet uygun. Kızamık aşısında, sadece antikorlar nedeniyle değil vücudun bu aşıya antikor yanıtı da 1 yaştan önce çok iyi olmadığı için bir yaşında yapılması öneriliyor. Sonuç olarak zaten aşı takvimleri oluşturulurken tüm bunlar gözönünde bulunduruluyor.Sağılmş anne sütü, oda sıcaklığında 6 saat, buzdolabında 48 saat ve -30 derecede 3 ay saklanabilir. Size kolaylıklar diliyorum, İyi günler

30 Ocak 2016 10:58
BH
Soru Sahibi

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim benim aklima takilan bi soru daha var tv programinda bi dr dan duymusdum annenin hastaligi bebege bulasmaz diye bu ne kadar dogru acaba cunki 2 gundur nezleyim ve korkuyorum bebegime bulasir diye ve emziriyorum emzirmenin korudugunu duymusdum ve 6 haftalik bi bebek grip olursa ne kadar riskilidir simdiden tsklr

30 Ocak 2016 14:01
Prof. Dr. Eray Esra Önal
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Hazal hanım, Hepatit B nin 2 aylıkken yapılması gayet uygun. Kızamık aşısında, sadece antikorlar nedeniyle değil vücudun bu aşıya antikor yanıtı da 1 yaştan önce çok iyi olmadığı için bir yaşında yapılması öneriliyor. Sonuç olarak zaten aşı takvimleri oluşturulurken tüm bunlar gözönünde bulunduruluyor.Sağılmş anne sütü, oda sıcaklığında 6 saat, buzdolabında 48 saat ve -30 derecede 3 ay saklanabilir. Size kolaylıklar diliyorum, İyi günler

5 Şubat 2016 17:24