BS
Soru Sahibi
22 Ocak 2016 00:16

amfizematöz

Hocam;62 yaşında,20 yıllık sklorederma hastasıyım.şimdiye kadar a kciğerlerimde hiçbirşey yokken bir hafta önce yapılan ilaçlı tomografide her iki akciğeralt lob bazal anterior segmentte endplate atelakteziler izlendi.her iki akciğer yaygın amfizematöz görünümdedir.diğer her şey normal.20 yıldır sigara içmiyorum.hastalığım çok iyi gidiyordu.tutulum hiç yaşamadım. scl antikorlarım pozitif ve wbc 3.7 .20 yıldır hiç sorun yaşamadım.ne yapabilirim.saygılar.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. M. Levent Erkan
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

Bu hastalık bahsettiğiniz gibi akciğeri de etkileyebilir. Eski tomografi bilgilerinizi bilmiyorum. Bu amfizem önceden içtiğiniz sigara ile de ilgili olabilir. Yapacağınız iş romatoloji ve göğüs hastalıklarında izlenmeye devam etmek, hastalığın seyrini saptamak olmalıdır. Geçmiş olsun.

27 Ocak 2016 10:09
BS
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam.

27 Ocak 2016 10:12
Prof. Dr. M. Levent Erkan
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

Tekrar geçmiş olsun.

27 Ocak 2016 10:18
Prof. Dr. M. Levent Erkan
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

x

28 Ocak 2016 11:31