15 Şubat 2017 18:29

Akciğerin Sıvı İle Dolması

Merhabalar. Dün köpeğimi İstanbulda'ki fakülteye karından çok hızlı nefes alma şikayeti ile götürdüm ve bir dizi röntgen ve ultrason neticesinde akciğerinden (ya da çevresinden tam bilgim yok) 400ml kadar sıvı çektiler. Gelen sıvının içerisine kan karışmıştı ancak çok berrak bir renkteydi. Sıvının bir kısmını patalojiye gönderdiler ve inceleme yapılacağını söylediler. Şuan için kan pıhtılaştırıcı ve idrar sökücü verdiler kullanıyoruz. Ancak rahatsızlığının sebebi henüz tespit edilmedi ve ben şimdiden korkuyorum. İnternette konuyla alakalı bir örnek de bulamadım. Akciğerlerinde sıvı biriken bir köpek ne rahatsızlığına yakalanmış olabilir sebebi ne olabilir bilmiyorum. Açıkçası şuan sonuçlarından korkuyorum ve bilgi almak için sabırsızlanıyorum. Ancak Cuma'dan önce bir şey söylemenin mümkün olmadığını söyleyip fazla seçenek de vermediler. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler :)

1 cevap
Cevaplar (1)

Kan dolaşımında bir arıza beklenir böyle durumlarda. Daha çok yaşlı hayvanların sorunudur. Sonucu ben de merak ettim. Paylaşırsanız sevinirim. Akciğerin içinde su birikmesi durumu canlı hayvanda olmaz. hani bir yudum su kaçsa ciğerimize nefes alamadığımızı hatırlayın. Su birikmesi göğüs boşluğunda olur ve akciğerin solunum için genişleme kapasitesini azaltır. Sık soluma kanın yeterince oksijen alamamasından kaynaklanır. dolaşım arızalarının oluştuğu yere, oluşma nedenine göre çokça nedeni vardır.

7 Mart 2017 23:12