kM
Soru Sahibi
9 Kasım 2015 15:21

Akciğer BT sonucu

Hocam rutin tetkik kapsamında akciğer tomografisinde tetkik sonucumuz aşağıdaki gibidir, yorumlanız konusunda yardımcı olurmusunuz. BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ TETKİK SONUCU (TORAKS BT) Parankim penceresindeki kesitlerde; her iki akciğer üst lob posterior segmentte 10 mm den küçük birkaç adet bazıları kalsifiye parankimal nodül izlenmiştir. Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 5 mm çaplı parankimal nodül izlenmiştir. Sol akciğer üst lob inferior linguler segmentte 3 mm çaplı parankimal nodül mevcuttur(granülom?, metastaz?). Plevral effüzyon saptanmadı Kesitler dahilinde; karaciğer sol lobda yaklaşık 20 mm çaplı kalsifiye hiperdens lezyon izlenmiştir. Paraaortik ve perikaval alanda kalsifiye lenf nodları mevcuttur.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Cüneyt Ulutin
Radyasyon Onkolojisi

Sn.Kap, HASTAMIZLA İLGİLİ BİLGİLER (YAŞ, SİGARA, KANSER HİKAYESİ, VB) EKLENİRSE DAHA SAĞLIKLI OLUR. SAYGILARIMLA

9 Kasım 2015 15:32
kM
Soru Sahibi

Yaş 55 bayan hiç sigara içmedi romatait artrit hastası 10 yıl önce meme kanseri cerrahisi oldu ışın yada kemotearpi almadı. küçüklüğünde tüberkloz geçirmiş. BT çekilme sebebide romotait artrit tedavisi için. şimdiden teşekkürler.

9 Kasım 2015 15:40
Prof. Dr. Cüneyt Ulutin
Radyasyon Onkolojisi

Sn.Kap, Hikayede meme ca hikayesi olması daha temkinli olmayı gerektirir. Bu durumda yapılacaklar sizi takip eden Dr. la tartışılıp, belirlenebilir. Bir tanesi üç ay sonra BT tekrarı ve nodül büyüklük ve sayısında artış var mı kontrol etmek, bir diğeri PET ile değerlendirmek, ve sonuncusu da metastas? denen yerden biyopsi yapılmasıdır. Tbc hikayesi de olduğu için ben üç ay sonraya bakmayı tercih ederdim (*eğer 10 yıl önceki meme patoloji raporu riskli değilse ve romotoid artirit için metotaksat tedavisi verilmediyse). Saygılarımla...

9 Kasım 2015 15:48