oo
Soru Sahibi
11 Temmuz 2017 10:15

Ailesel Akdeniz ateşi

Merhabalar, Bende iki adet Fmf geni mutasyonu var. biri babamdan geliyor biri annemden fakat Babamın ayak ağrıları ve kısa sureli bel ağrıları oluyor ayak ağrısı ayak bileğinin hemen üstündeki kaslar ağrı yapıyor.gece uyutmaz aniden yukarı doğru ayaklar zıplıyor.ve soğuk su dinlendiriyor bacakları. genetik analizde R761H heterozigot mutasyon gözlendi Tahliller Fmf olduğunu göstermedi. sizce fmf değil başka bir hastalık mı? Fmf bağlı hastalık mı ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Babanızın bulguları FMF hastalığını düşündürmüyor. Başka bir romatizmal hastalık veya nöropatik ağrı olarak adlandırdığımız ağrıalrı olabilir. Bir romatoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun

12 Temmuz 2017 13:15