AS
Soru Sahibi
26 Ağustos 2015 19:20

Ağız içi yaralar

Merhabalar, umarım uygun vaktinizde sorumu cevaplama imkanına sahip olursunuz. Ben yirmi yaşındayım şuan ve oniki yaşımdan itibaren düzenli ortodontist kontrollerine gidiyorum. İlk çenelikle başlamıştım, ardından hala düşmeyen süt dişlerim çekildi ve tel tedavisine başladım. O zamanlar ağız içi özellikle ön taraflarda çok kötü beyaz etrafı kırmızı şeklinde yaralarım olmuştu fakat o zaman telden olduğunu düşündüm kenakort un kremsi ilacını kullanıyordum iğnesi de varmış ve geçirmişti. Uzun süredir hiçbir şeyim yoktu ama bu bir kaç haftadır yine ağzımda yaralar çıkmaya başladı aynı şekilde ve acıdan bir şey yiyemez oldum dilimde bile dokunamıyorum yine kenakort kullanmaya başladım krem bitti hala gelişme yok aynı acıyı yaşıyorum. Sizce ilacın devamını almalı mıyım? Ciddi bir sorun olabilir mi? Ya da dönemsel bir şey midir? Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Ağız içi yaraların pek çok sebebi olabilir. Kenakort güzel bir ilaçtır ama iyileştirici etkisi yoktur, sadece belirtileri bastırır yaranız geçene kadar. Kortizon içerikli olduğu için de mutlaka hekim rehberliğinde kullanılmalıdır. Yaralar için öncelikle bir diş hekimi ya da daha iyisi bir diş eti hastalıkları uzmanıyla görüşmeniz. Sonrasında çözüm bulunamazsa hemotoloji ya da dahiliye ile görüşmeniz gerekmektedir. Adet dönemi, sınav zamanı, düğün arifesi, hastalık sonrası gibi stresin yoğun olduğu bir dönemdeyseniz sıkıntınız bununla da kaynaklı olabilir. Geçmiş olsun...

27 Ağustos 2015 12:36