SE
Soru Sahibi
20 Eylül 2015 14:50

ADJUVAN TEDAVİ

MRB HOCAM KIZIM 18 YAŞINDA PELVİK SAĞ PRİFORMİS KASINDA TÜMÖR AMELİYATI OLDU.PATOLOJİ RAPORUNDA LEİOMYOSARKOM- GRADE 1- EVRE 1B-ÇAPI 9X8X6.5-MİTOTİK İNDEKS 8-9/10BBA -NEKROZ GÖRÜLMEDİ-DEZMİN GÖRÜLMEDİ-CD34 GÖRÜLMEDİ-S100 GÖRÜLMEDİ.VİMENTİN VE SMA TÜMÖR HÜCRELERİNDE İMMÜNOREAKTİVİTE MEVCUTTUR-Kİ67 ORANI %10-15 KADARDIR.PET ÇEKTİRDİK TEMİZ ÇIKTI.AMELİYATI YAPAN DOKTORLAR TÜMÖRÜ KESMEDEN PARÇALAMADAN KAZIMADAN TEK PARÇA ÇIKARDIKLARINI VE KÖKÜNÜ YAKTIKLARINI içimizin rahat olmasını söylüyorlar fakat patoloji raporunda çıkan kitlenin tamamı tümörden oluştuğunu çevre yumuşak doku görülmemiştir yazıyor..SORUM...HOCAM ADJUVAN TEDAVİ GEREKLİMİDİR .NÜKS ETME YÜZDE KAÇTIR.NÜKS EDERSE GRADE DEĞİŞİRMİ SAYGILARIMLA

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Oktay İrkörücü
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Bu tip tümörlerde kitlenin tam olarak çıkarılması altın değerindedir. Nüksü belirleyen en önemli etken budur.Tam olarak çıkarılan tümörlerde nüks çok nadirdir. Adjuvant tedavi için cerrahlarınız ve tıbbi ve radyasyon onkoloklarınız birlikte karar vermelidir. Bu konuda standart bir yaklaşım yoktur. Hastaya göre tedavi planı çizmek gerekir. Geçmiş olsun.

20 Eylül 2015 16:30