BG
Soru Sahibi
10 Eylül 2017 12:22

Adet Sorunu

İyi günler bana adetimde 1 gün önce hormon tahlili yapıldı ve doktor erken menopoz dedi, benim anlamadığım kan tahlili adetin 2. veya 3. günü yapılmıyor mu ? Adetimden önce yapılan hormon tahlili sonuçlarım tsh 1,12 ; fsh 14,66 ; lh 7,9 ; e2 35 ; prolaktin 15,33.Sonraki ay ben hormon testini tekrar yaptırdım bu sefer adetimin 4.günü test sonuçlarım tsh 3,4 ; fsh 2,03 ; lh 4,15 ; prolaktin 28,42 ; e2 607.Benim asıl rahatsızlığım prolaktin yüksekliğiydi yani önceden de prolaktin değerlerim yükek çıkıyordu.Yaşım 23 ve bu erken menopoz yorumundan ötürü kendimi çok kötü hissediyorum.Lütfen yardımcı olun.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erdal Aktan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet görüyorsunuz Erken menopoz söz konusu değil Sadece fsh bir kere 14 bulunmuş biraz yüksek olarak değerlendirilmiş, menopoza gireceğiniz anlamına kesinlikle gelmez ama gelecekteki üreme yeterliliğinizin değerlendirilmesi için bir infertilite uzmanı ile görüşebilirsiniz

27 Eylül 2017 21:44
BG
Soru Sahibi

İyi akşamlar doktor bey.Ben bu süreçte geçen ay başka bir doktora gittim ve kan tahlili yapıldı bu sefer FSH 21,83 çıktı ayrıca AMH testi de yapıldı onun sonucu da 0,17 çıktı.Doktor bu sonuçlara yönelik olarak daha yaşımın çok küçük olduğundan bunun geri döndürebilir bir durum olduğunu söyledi ve bana 10 gün boyunca kullanmam için Estrofem diye bir ilaç verdi ve 6 ay boyunca da Yasmin kullanmami söyledi.Daha planlarimda çocuk evlilik ve çocuk durumu yok,bu olanlar kendimi kötü hissettiriyor.Bu durum geri döndürebilir mi doktor bey.Son aylardan önce prolaktin yüksekliği çıktığı zamanlarda da fsh'ima bakıldığında 4 gibi bir değer çıkmıştı ve bu yaklaşık 9-10 ay önceydi.Cevabiniz için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

27 Eylül 2017 22:46
Prof. Dr. Erdal Aktan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Fsh ın en yüksek çıkan değeri kıstas alınır Amh de düşük Bu durum yumurtalık yetmezliğini işaret ediyor Geri döndürülemez Yumurta daha ndurup saklatın

2 Ekim 2017 12:47