KF
Soru Sahibi
12 Mart 2018 01:33

Acl yırtığına eşlik eden diz gevşekliği

Merhabalar 26 yaşındayım ve öğretmenim. 5 ay önce spor yaparken aşırı yükleme sonucunda her iki dizimde de acl yırtığı oluştu. Fakat sol diz bölgemde gevşeklik var. Ayrıca güvensizlik. Ve çok rahatsız oluyorum. Fizik tedaviye başlamamı söyledi doktorum. Sizin tecrübenizden faydalanarak fizik tedavi toplar mı hocam? Mesleğimi devamlı ayakta icra ettiğim için sıkıntı yaşıyorum.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. R. Erden ERTÜRER
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun, ön çapraz bağ tam yırtıksa fizik tedavi ile gevşeklik bir miktar azalsa da güvensizlik duygusu düzelmeyecektir. Yaşınız genç ve spor yapmayı da seviyorsanız ön çapraz bağ ameliyatı olmanızı öneririm.

26 Mart 2018 09:06
KF
Soru Sahibi

Saygıdeğer Prof. Dr. R. Erden Ertürer hocam görüşünüzü dikkate alacağım. Bir sorum daha olacak şayet ameliyat olmazsam diğer diz problemlerine sebebiyet verir mi bu durum? İlginizden dolayı teşekkür ederim hocam ☺️

11 Nisan 2018 23:54
Prof. Dr. R. Erden ERTÜRER
Ortopedi ve Travmatoloji

Ön çapraz bağ görev yapmadığında, özellikle kas güçleriniz de yetersizse büyük ihtimalle ileri yaşlarda kıkırdak aşınmasına bağlı sorunlar yaşayabilirisniz.

12 Nisan 2018 14:46