öm
Soru Sahibi
27 Nisan 2017 21:18

acil şeker yarası

annem 63 yaşında diyabet hastası aynı zamanda kolestrol ve taniyonu var ayağı çizildi yara gittikçe büyüdü ve iyileşmedi gittiğimiz doktor damar tıknakılığı olduğunu söyledi iki kez anjiyo oldu ama damarlar geri tıkanıyor kuş parmağı morardı ve diğer parmaklarına ilerliyor doktor ayağının kesilmesi gerektiğini söyledi internette kök hücre tedavisini okudum ama doktorumuz şeker hastalığı vesaire olduğu için işe yaramayacağını söylüyor sizce ne yapabiliriz bu tedaviyi uygularsak ayağının iyileşme ihtimali var mıdır

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Oğuz Karahan
Kalp Damar Cerrahisi

Oncelikle gecmis olsun. Diyabet bozulmus insulin direnci nedeni ile yara iyilesme sisteminin bozuldugu bir hastaliktir. Sırf bu yuzden bu hastaligin ayakta iyilesmeyen yaralarla seyrettigi diyabetik ayak olarak adlandırılan bir hastalik grubu vardır. Ustune bir de damarlari tıkalı oldu mu bu süreç oldukça kötü seyreder ve ayak hatta bacak kesilmesine kadar gidebilir. Kök hücre son dönem tani uzuv kesilme aşamasına gelmemiş hastalara bir alternatiftir. Bu yüzden anneniz sınırda bir hasta ve yeterince tedavi olma şansı bulamadan ayağı kesilip hiç fayda göremeyebilir. Yine de uygun yapılan bir kök hücre enjeksiyonu en azından kesilmesi gereken seviyeyi en aza düşürebilir. Yani bacak yerine ayak, ayak yerine parmak gibi kesilmesi gereken bölge miktarı azalabilir. Ancak bu durum ne kadar geç kalındıgına bağlıdır. Bu yüzden tam bilgi vermeniz için email adresim Oguzk2002@gmail.com. Lütfen ayrıntıları bana bildirin Saygılarımla

28 Nisan 2017 08:12
öm
Soru Sahibi

Hangi hastanedesiniz hocam randevu alıp size getirsek hastamizi bir de siz muayene etseniz

28 Nisan 2017 09:49
Doç. Dr. Oğuz Karahan
Kalp Damar Cerrahisi

Guveniniz icin tesekkurler E-mail adresim Oguzk2002@gmail.com. buradan bana yazabilirsiniz.

28 Nisan 2017 09:57