YA
Soru Sahibi
27 Ağustos 2014 02:27

9 yaşında kızım var. yutma problemi yaşıyor

Sayın hocam, kızım 3 hafta önce denizden kaptığı enfeksiyon nedeniyle mide bulantısı ve kusma şikayeti ile hastaneye başvurduk. O günden sonra yemek yememe problemimiz başladı. Yemesi konusunda çok baskı yaptım. Çünkü on gün içinde 3 kg vermişti. Ardından izlediği bir filmde yemek yerken boğulma tehlikesi geçiren bir filmden etkilenerek, şimdi çocuğum yediği katı yiyecekleri yutma güçlüğü çekiyor. Ufacık bir parçayı saatlerce çiğniyor, ağzında tutuyor ve çok güçlükle yutuyor. Bu konuda endişe ve kaygıları var. Psikiyatriye götürdüm. Prozac verdi. 2 hafta kullan dedi. İlaçtan sonra canının sevdiği cips, pop corn yiyip yutuyor sorun yok ama ana yemek konusuna gelince yemiyor. Kilo kaybımız 5 kg oldu. Oldukça endişeleniyorum. Şu an büyüme çağında lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Caferov
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Arzu hanım kızınızın problemi konuşunda size tavsiyem ilaca devam etmeniz ve mümkünse psikoterapi almasını sağlamanız yemek konusun da kesinlikle zorlamamız gerekiyor ama abur-cubur yemesine de izin vermemeniz gerekir. kolay gelsin

28 Ağustos 2014 21:54