cm
Soru Sahibi
11 Mart 2014 18:27

5 yaşındaki kızıma fmf tanısı kondu dünyam başıma yıkıldı

merhaba hocam 5 buçuk yaşında bi kızım var 3.5 yaşından beri yüksek ateş karın agrısı şikayetyle sürekli hastahanelerde yattık teşhis konulamadı ve son olarak yaşadığım yerde çocuk doktoru olmadıgından yine böyle hastalandıgı birgün dahiliye uzmanı gördü ve crp sninn yüksek oldugunu ve bu (FMF) denilen ismini ilk ozaman duydugum bir hastalıktan şüphelendiğini ve bir genetik testi istediğini söyledi bizde büyükşehire konyaya götrdük ve şuan ismini hatrlayamadıgım bir gen mutasyonu saptandı şimdi kolsişin kullanıyoruz ama benim esas sorum şu hocam çocugumun karnı sürekli agrıyor hemen hemen hergün bi karın agrısı şikayeti var çocugumda sabahları özellikle ve gün içinde çogu kez tekrarlıyor neolucak bu karın agrısının sonu hocam nedemek oluyor bu karın agrısı ne yapmamız gerekli bi yol gösterin lütfen birde ankaraya falan götürelimmi ben hala içimde bir umutla yaşıyorum bu hastalık belkide çocugumda yok:( yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler:(((

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Melis hanım merhaba, Çocuklarda karın ağrısı yapan pek çok hastalık var. Ailevi Akdeniz Ateşi adlı hastalıkta Tekrarlayan ataklar halinde sebebi açıklanamayan yüksek ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısı gibi şikayetler olur. Ataklar arası hasta genellikle tamamen iyidir. Hergün karın ağrısı varsa bu FMF olmayabilir. Mutlaka araştırılması gerekir. Çocuk Nefrolojisi ve Çocuk Gastroenterolojisi olan bir merkezde araştırılması uygun olur. Konya'da ya da Ankara'da muayene olabilirsiniz. İsterseniz bize başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

11 Mart 2014 22:56