20 Ağustos 2014 11:29

4,5 YASINDA KI OGLUMUN GELİŞİMİ

ıyı gunler oglum 2010 dogumlu,15 kg normal orantılara gore zayıf gorunuyor ,test yaptırdık ve demır eksıklıgı cıktı ,gunde yarım bardak sut ıcıyor,yemek yeme alıskanlıgından fazla atıstırmalıkları tercıh edıyor,bızlerın baskısı ıle annesı olarak hala ben yedırmekteyım,bılıyorum kı cocugunuza ne verırsenız onu sever,makarnayı cok sevıyor ıcerısıne kıyma ve tavuk parcaları koyarak demır eksıklıgını arttırmaya calsııyorum,doktorumuz ferrum verdı tadı cok kotu geldıgınden sadece sabah ve aksamları harup pekmezı verıyorum aksatmadan.ınanmayacaksınız ama 3,5 yıl boyunca hıc yumurta yemedı ve hala yememekte, cesıtlı sekıller ve eklentıler ıle ne kadar sevdırmeye calsısam da olumlu sonuc yok ,su an krese gıdıyor bıldırcın denedık ogretmenlerıne rıca ettım aglaya aglaya yemege calısmıs.oglum hastanenın en uzun bebegı olarak dogdu 52 cm 3,060kg ,fakat gelısımı fızıksel olarak durdu gıbı gorunuyor doktorumuzda 100 üzerinden oglunuzun gelısımı yüzde 25 gıbı bır oran verdı ,cok caresız ve uzgunuz balık yagı ıcerıklı multıvıtamınlerde verdık ıshal olup vucudunda kabarmalar oldu ve bıraktık.su an vucudu multıvıtamın olarak HALIBORANGE FRUIT SOFTIES VE AKSAMLARI SABAHLARI HARUP PEKMEZI ALIYOR. Sız de takdır edersınız kı hasta cocukların cogu sebebı gıda yetersızlıgı ve bagısıklık sıstemının kazanılmamıs olmasıdır.bır uzman olarak bu caresızlıgımı ve ızlemem gereken gıda anlamındakı yol nedır yardım ve cevabınızı beklıyorum. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Sibel Kılıçaslan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bir çocuğun bağışıklık sitemi temel olarak genetikten etkilenir ,sonrası da dengeli beslenmesinden,aksi taktirde obez olan çocukların hiç hastalanmaması gerekir değil mi,ama hiç de öyle olmuyor,yumurta yemeyen birçok çocuk var lütfen artık yumurta yedirmekten vazgeçin, 15 kg çocuk aşırı zayıf değil bence,çocuğunuzun kan değerleri ölçümleri de normalse ben çocuğunuzun fizik gelişimini böyle kabullenmenizi öneririm,zira zayıflara değil obezlere müdahale etmek daha mantıklı geliyor bana.

20 Ağustos 2014 13:42