EY
Soru Sahibi
21 Ocak 2015 12:37

40 günlük bebeğimde idrar kaçağı var ne yapabilirim

Hocam benim bebeğim şu anda 40 günlük ilk doğduğunda kusması olması sebebiyle usg çektirdik ve usg sonucunda pelvis çapında büyüme olduğu ve idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olduğu söylendi ve 1 hafta kuvözde yattı daha sonra başka bir hastanede yine usg çektirdik aynı şekilde pelvis çapında genişlik(12.6 mm) olduğu söylenip her ay usg çekilip idrarının da alınarak takip edilmesi söylendi 1 ay sonra tekrar usg çekildi ve hiçbir gerileme olmadığı söylenildi bunun üzerine araştırma hastanesine götürdük ordada usg ve voiding istendi ayrıca idrar tahlilideistendi voiding çekildikten ve usg çekildikten sonra doktorlar sağ üreterde idrar kaçağı olduğunu ve sistoskopi ve sünnet yapılacağını söylediler. Bebeğim bu arada neden olduğunu bilmiyorum ama voidingden bir gün sonra ateşi 38.5 çıktı ve acilen hastaneye yatırdık ve clebsiella isimli bakteri sebebiyle enfeksiyon geçiriyor olduğu kan tahlili ve idrar kültüründe çıktı ve şu anda halen hastanede enfeksiyonun geçmesini bekliyoruz ayrıca doktorlar sintigrafi çekilmesini de istediler hocam yaklaşık 8 gündür hastanede bebeğim enfeksiyon tedavisi görüyor hastaneden çıktıktan sonra sintigrafide ve sistoskopide bebeğim tekrar enfeksiyono geçirirmi çok korkuyorum ayrıca sistoskopiden sonra ne yapılabilir hocam bu konudaki önerileriniz bizi aydınlatacaktır şimdiden çok tşk ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nizamettin Kılıç
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

Yılmaz Bey merhaba Bebeğiniz 40 günlük iken reflü nedeni ile bir işlem yapılacağı kanısında değilim. Ancak reflüye neden olabilecek posterior üretral valv ve benzeri durumları saptamak ve varsa tedavisini gerçekleştirmek için sistoskopi yapılır. Sünnet bu hastalarda önerilen bir işlemdir. Enfeksiyon geriledikten sonra bu işlemler yapılabilir. Reflünün tedavisi için ise 6 aydan önce bir işlem yapmak genellikle gereksizdir. Geçmiş olsun

22 Ocak 2015 20:07