ys
Soru Sahibi
28 Temmuz 2014 23:19

4 yasindaki oglum kronik ates ve aft ile mucadele ediyor

Sayin hocam, 4 yasindaki oglum aylik 38-40derece ates oluyor.agiz icinde aftozler var.ates dusurucu pek fayda etmiyor.gittigim butun hekimler kriptik tonsillit dedi.antibiyotik kullandik ama cok da faydali olmadi.tabi bunlarin zararli olduğunu da biliyoruz.sefaklor grubu antibiyotik ve igne kullandik 4 yildir.kan sonuclarinda dikkat ceken bir durum yok.bogaz kulturu negatif cikti.normalde saglikli bir cocuk,en son gittigim doktor pfapa tanisi koydu.prednol uygulansin dedi.kortizon da zararli degil mi hocam.cok caresiz kaldim.lutfen yardimci olun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Akçay
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

merhaba, sık hastalanmasının sebepleri araştırılmalıdır. alerjik bir durum olabilir. immun sistemi ile ilgili olabilir. kortizonun bir çok yan etkisi vardır ancak gerekli ise kullanılmalıdır. sık antibiyotik kullanımı da bağışıklık sistemini zayıflatır. geçmiş olsun

3 Ağustos 2014 11:23