ÖE
Soru Sahibi
30 Mayıs 2014 14:34

4 yaşında olan kızımdaki çürükler

Hocam iyi çalışmalar. Kızımlarım 4 yaşında ikizler. kızlarımdan birinin dişleri sıkıntılı sürekli takipteyim. Nokta kadar çürük 1 ayda kocaman bir çürük oluyor. toplam 1 kanal + 4 dolgusu var ve daha bir tane daha yapılacak ayrıca azı dişleri yanlardan da deforme olmaya başladı. Her akşam yatmadan önce fırçalatmaya çalışıyorum ve biraz da ben onun dişlerini fırçalıyorum. Diğer kızımın da 4 dolgusu var derin değil, hızlı ilerlemiyor çürükleri ve dişleri daha sağlam. Doktorumuz özel bir doktor ve 6 yaşına gelince kalıcı dişlere flor kaplama yapılacağını sistematik florun bir işe yaramadığını söylüyor. Benim merak ettiğim bazı makalelerde flor tableti veya flor damlası gereksiz yazıyorken bazıları 7 yaşına kadar alınmalı diyor. Sizin tavsiyeniz yapmamızı istediğiniz nedir. Teşekkürler. (not: ben babasıyım ve benim kalıcı dişlerimden bazıları daha çıkmaya başlarken çürüyordu zar zor özel doktorlar vasıtası ile idame ettiriyorum.kocaeli)

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Remzi Ülgen
Diş Hekimi , Koruyucu Diş Hekimliği (Çocuk Diş Hekimliği)

Engin Bey İyi günler. Önce siz ve annesinden başlayarak koruyucu program uygulanması gerekir. 3 yaşından sonra flor vernikleri uygulanabilir. Örneğin 3 ay ara ile Duraphat uygulanabilir. Ayrıca sizde çürük yapıcı bakteriler fazla olmalı. 14 gün süre ile klorheksidinli gargara kullanmalısınız. Günde 3 ana iki ara öğünlerin dışında gıda tüketmemeli. Özellikle peynir çürük önlemede etkilidir. Geçmiş olsun.

2 Haziran 2014 15:36