çe
Soru Sahibi
1 Ocak 2014 03:01

34.0 ANA BRONŞ MALİGN NEOPLAZMI-BRONŞ VE AKCİĞER MALIGN NEOPLAZMI

Merhabalar hocam.Babam 64 yaşında.2012 ağustos ayında KHDAK(skuamöz) tanısı kondu ve 6 kür kt torakal rt aldı.Tedavisiz takipte iken *** *** ** tarihinde nefes darlığı,öksürük,balgam çıkarma şikayetiyle hastaneye götürdük oksijeni azalmış deyip hastaneye yatırdılar.2 gün süreden sonra çıkardılar ve eve oksijen makinası verdiler tıkanma oldugu zmn kullansın dediler.Şimdi size klinik sonucunu yazıyorum : hasta 3-4 gündür devam eden şikaayetleri üzerine acil başvurusunda akciğer ca+ hipoksi nedeniyle interne edildikten sonra oksijen inhalasyonu bronkodilatatör nonspesifik antibiyotik ve ppı tedavisi başlandı.oda havası kan gazı hipoksik olan hastaya oksijen konsantratörü için heyet raporu cıkarıldı.lökositozu olmayan cihazını temin eden ve gene durumu iyi olan hasta önerilerle *** *** ** tarihinde externe edildi. hocam lütfen bana yardımcı olun doktorlar endişe edilecek bir sey yok daha önceki hastalıgıyla alakalı değil diyorlar ama bu olaylar neden oluyor hiç bir şey demiyorlar.neden oldugunu bilmemek söylememeleri beni korkutuyor.Ne yapmamız yada doktordan ne istememiz gerekli lütfen yardımcı olun babamın öksürükleri ve tıkanması devam ediyor.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Erman Çarık, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu durum olasılıkla esas hastalığın ya bir aşaması, kanser değil, ama akciğerin oksijeni alamaması sorunu. Akciğerden oksijen geçişi düz gaz geçişi (difüzyonu) şeklinde gerçekleşmiyor. Bunun olabilmesi için anladığım kadarıyla akciğer yüzey salgısının da bulunması gerekiyor. Hastalığın bir döneminde (o yüzden hastalığın kendisiyle ilişkili olup olmadığını söyleyemiyorum) bu salgı duruyor. Bu durumda tıkayıcı bir kitle olmasa da hasta hava açlığına giriyor. Denenebilecek bir şey var, bana yavuz.dizdar@gmail.com adresinden yazın, açıklamaya çalışayım. Saygılarımla Yavuz Dizdar

10 Ocak 2014 06:59