21 Ocak 2015 14:53

3 aylık günlük bebeğim de genişleme var ?

Hocam merhaba ; Hocam benim 3 aylık kızım var. ilk başta kusmadan dolayı hastaneye yattık , hastane araştırma sırasında bizden ultrasyon istedi. Ultrasyon sonucunda böbreklerde genişleme görüldü. Bizin üroloji bölümüne gönderdiler. Üroloji uzmanı bizden sintigrasfi ve bazı raporlar istedi. İlk ultrasyon sağ böbrekte 16 mm sol söbrekte 8mm genişleme var denildi. Yapılan testlerde sol böbrek tamamen kendini boşaltıyor. sıkıntısı yok ama sağ böbrek zor boşaltıyor denildi. Tekrardan ultrasyon istedi ve 32mm sağ böbrek 8 mm de sol böbrek olmuş sağ büyürken sol küçülmüş. Doktor tekrardan bize sintigrafi istedi. Bebeği ikinci kez yapılması sakıncalı ? Doktor bizi birde nofrolog görsün dedi. nöfrolog bizi ve sonuçlara baktı , idrar kaçağı yok , reflü yok dedi , enfeksiyonyok dedi. böbreğe giden kanalın biri tıkalı olduğunu söyledi. Üroloji doktorunu tekrar gönderdi oda aynı şeyleri söyledi. ve böbreğe sağdan bir delik açılıp sondayla idrarı buradan alıcaz dedi ve bu günler veya haftalar hatta aylar sürebilir dedi. taki çoçuk cerrahi ameliyat olabilir , kilosuda iyi olursa denildi. Böbreği rahatlatmamız gerekiyor dedi. 3 aylık bebek ameliyat olması risklimi. bebeğe zararı var mı kaldırabilir mi.bu ikinci kez sintigrafi zararlı olur mu. şimdikten teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Özkan bey, Anlattığınız bulgulara göre çocuğunuza mutlak cerrahi bir işlem yapılması uygun olur. Cerrahi ilem yapılmaz ise böbreğini kaybedebilir. Hekimlerinizin dediklerini yapınız. Geçmiş olsun.

22 Ocak 2015 17:50