bs
Soru Sahibi
11 Ekim 2014 20:55

3 aylık bebekte kistik fibroz ŞÜPHESİ

Sn. Hocam, 3 aylık bir erkek bebeğimiz var. Şu an 60cm boyunda ve 4900gr. 1 ay önce kilo alımı yavaşladı ve ishal başladı. Kusma ve ateş olmadı. Ayrıca kanda ve gaytada enfeksyion bulunmadı. Bu arada hastanede serum verildi ve düzeldi. Ama 5 gündür de göğsünden hırıltı gelmeye ve kısmen öksürmeye başladı. Terlemesi normal ve terinde de tuz tadı yok. Nefes alırkende hırıltı sesi geliyor , ayrıca biraz husursuz ama ateşi yok. Bebeğimiz KİSTİK FİBROZ mudur hocam ? Kesin tanı için 3 aylık bebekte ter testi mi kesin tanı koyabilir ? KİSTİK FİBROZ ise , bebeğimizin yaşama şansı varmıdır? şimdiden ilginize teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Karadağ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Merak etmeyin, Kistik fibrozis olma ihtimali çok düşük. Namık Kemal Tıp Fakülteside Em veyaBurçin Hocayı bulup selamımı söyleyin.

13 Ekim 2014 09:53