ta
Soru Sahibi
28 Ocak 2014 22:09

21 aylık oğlumun koltuk altında lenf bezi büyümesi

merhaba.bu akşam farkettiğimiz ve oğlumun sol koltuk altında 1 fındık büyüklüğünde beze var. ne zaman nasıl çıktı bilgimiz yok. ancak vücudundaki uzun süren döküntülerinden dolayı en son 2 ay öncesine kadar bir krem (doktor tavsiyesiyle) sürüyorduk ve bu bezeyi farketmemiştik (o zamanlar olsaydı büyük ihtimalle farkederdik.) yani yakın zamanda çıkmış diye tahmin ediyoruz. ayrıca 2 ay önce (19 aylıkken) sol kolundan karma aşı, sağ kolundan MMR, cocuk felci aşılarını yaptırdık. beze sert ve oynar değil gibi. 2 hafta kadar önce annesi düşmesin diye koltuk altlarından biraz sertçe tutmuş, o sırada çocuk koltuk altlarının ağrıdığını gösterek ağlamıştı. bir ezilme olduğunu varsayarsak, böyle bir beze çıkar mı?, bezeyle oynadığımız zaman sadece koltuk altında olmasından dolayı huylanıyor ağrısı yok. yakın zamanda gribal enfeksiyon vs. geçrmedi, en son üç ay önce üşütmeden ve yüksek ateşten dolayı, doktor azitromisin verdi. ayrıca diş çıkartmayla bir alakası olabilir mi? 16 tane dişi var, biz farketmedik ama yeni bir azı dişi çıkarıyor olabilir mi, çünkü bazen 'diş, diş' diyerek ağrıdığını söylüyor, kulaklarını tutuyor. diş çıkartmadan dolayı koltuk altına beze atar mı? son olarak vereceğiniz bilgiler bizim için çok önemli, çünkü memuriyet dolayısıyla İranda yaşıyoruz, dönüş tarihimize 2 ay kaldı, önemli bi durum olma ihtimali varsa burda doktora gitmeden direk türkiyeye getirelim. çok teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Reyhan Aydınlıyurt
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Lenf bezi büyümesi değişik sebeplere bağlı olabilir.Ayrıca sol koltuk altında olması BCG aşısı ile de alakalı olabilir. Bunun için mutlaka tetkikten geçmesi lazım.Geçmiş olsun.Iyi günler

30 Ocak 2014 15:29