OH
Soru Sahibi
20 Nisan 2014 12:59

20lik dişlerin hepsini çektirmem şart mı?

Merhabalar hocam 20 yaşındayım diş eti kanaması sebebiyle doktora gittim ve doktor bu kanamaya 20lik dişlerin sebep olduğunu ve çekilmesi gerektiğini söyledi. Ve bende röntgen çektirdikten sonra alttaki 20lik dislerimin gömülü olduğunu gördüm çok yatık biçimdeydi. Ertesi gün sağ tarafım olmak üzere alt ve üst 20lik dişlerimi çektiler ve sol taraf için 12 gün sonrasına randevu verdiler. Benim hiç bir şikayetim yokken bu dişler çekildi ve ben şuan 3. Günündeyim tekrar çektirmek istemiyorum çünkü işlem sonrası iyileşme süresi çok zor ve ağrılı geldi bana. Sol alt ve üst dişlerimi çektirmememin bir zararı olur mu ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Remzi Ülgen
Diş Hekimi , Koruyucu Diş Hekimliği (Çocuk Diş Hekimliği)

İyi Günler Diş eti kanaması diş eti hastalığından. Bütün gece diş sıkıp gıcırdatmadan. Burundan nefes alamamaktan da olabilir. Eğer gömülü dişlerinizin ağız ortamına açılan bir parçası yoksa. Üstü tamamen diş eti ile kaplı ise ve sizin şikayetiniz yoksa mutlaka çekilmesi gerekmez. Gömülü diş de olsa vücudunuz için yabancı olmayan doğal bir parçanın çıkarılması zorunluluğu yoktur. Röntgeni görmedim. Yine de hekiminizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

28 Nisan 2014 19:32