db
Soru Sahibi
26 Mart 2014 21:11

2 yaşında bir oğlum var

Mrh Hocam 2 yaşında bir oğlum var 3 aylıkken böbreklerindeki darlıktan dolayı ameliyat oldu.Daha sonra kontrollere gittiğimizde mesanede 5 cm lik taş oduğu söylendi ve açık ameliyatla taşlar alındı. Şu anda sağ böbreğinde 4-5 mm taş var. Şu anda oğlum 2 yaşında ve ayda bir kontrole götürüyorum. 26 Martta yapmış olduğumuz idrar kültür sonuçları aynen şöyle: Ampisilin-duyarlı,Tetrasiklin-Dirençli,Klaritromisin-dirençli,Yüksek Düzey gentamisin-duyarlı. Sonuç idrar kültüründe Enterokok üredi, Boyasız Direkt Mikroskopi: her sahada 6-7 adet lokosit görüldü . Boyalı mikroskopik incelemede: Gram (+) pozitif görüldü. Koloni sayası: 20, İdrar kültürü: Enterokok üredi diye bir sonuç çıktı.Hocam bu sonuca göre ne tür bir tedavi yöntemi önerirsiniz beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim..İlginize şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Oğlunuzu Allah bağışlasın.Böbreğindeki sorun çocuklarda görülen bir olgu.Benim hemşiremin yeni doğan bebeğinde her iki böbreğinde böbrek büyüklüğünün yarısı oranında taş vardı.Kırdırdı ,olay bitti. Yapılan idrar mikroskopik incelenmesinde 6-7 lökosit.Kültür ve antibiogramda ise ı ml idrarda 20 enterokok kolonisi üredi. Bu sonuç bir enfeksiyon belirtisi olmadığı gibi antibiyotik alma endikasyonu da değildir. Oğlunuza bol sıvı içirin.Alınan taşlarıda biyokimyasal analizlerini yaptırarak taşın cinsini,örneğin oxalat taşı mı başka bir cins taş cinsi mi öğrenin ve bu konuyu doktorunuzla da görüşerek bu taşa yol açabilecek bazı gıdaları daha az tüketmesini sağlayın.Her hafta sadece sabah ilk idrar numunesi mikroskopisine baktırın.Ayda bir de kültür yaptırın idrar mikroskopisinde lökosit artışı ve taş kristali incelemesi,kültürde de bakteri sayısını kontrol edin. Bol bol su ve sıvı gıdalar verin.Geçmiş olsun.

27 Mart 2014 11:06