27 Aralık 2013 19:07

17 aylık bir oğlum var sağ kasığında fıtık var

Salı günü acile götürdüm dr'sağ yumurtalığı asılı kalmış şimdiye kadar dr göstermediniz mi'dedi daha önceden testisinin yerinde olduğunu söyledim,daha sonra cocuk cerrahına gönderdiler dr sadece elle muayene ederek fıtık var ameliyat olsı gerekiyor dedi elle muayeneyle fıtık belli olur mu ameliyat ettirmelimiyim???

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Fıtık tanısı elle muayene ile konur ve de ailenin verdiği öykü ile. Bu yaşta bir çocuğun da fıtığı varsa ameliyat olması gerekir.

8 Ocak 2014 10:10
Soru Sahibi

Teşekkür ederim cvp yazdığınız için... Bir arkadaşının çocuğu 2yaşındayken fıtık varmış ameliyat demişler ama yaptırmamışlar şuan 13 yaşındaymış fıtığı geçmiş hiçbir şikayeti yokmuş bu kadar zaman geçmesine rağmen fıtık iyileşir mi????bu yüzden eşim bekleyelim diyor ama beklemek istemiyorum ameliyat dışında başka bir tedavisi yok değilmi???hemen yaptırmazsak ameliyatı problem olur mu????

8 Ocak 2014 11:56
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Kanıta dayalı tıp kapsamında böyle bir bilgi yok. Bahsedilen fıtık göbek fıtığı olabilir, bunun gerilemesi söz konusu olabilir. Kasık fıtığı tanısı yanlış konulmuş olabilir. Ama klasik ve modern tıbbın gereği kasık fıtığı kendi kendine geçmez. Çocuğunuz üzerine risk almanızı önermem.

9 Ocak 2014 10:09
Soru Sahibi

Zaten bu riski ben almak istemiyorum. Dün öğlen 2 de kasığı tekrar şisti bugun doktora götürecem inşallah bir problem olmazsa ameliyat için randevu alacam...sizede çok teşekkür ederim sorularıma cevap verdiğiniz için.... İyi günler

9 Ocak 2014 11:24
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Rica ederim çok geçmiş olsun

10 Ocak 2014 15:37
Soru Sahibi

Teşekkür ederim

10 Ocak 2014 17:36
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

c

12 Ocak 2014 18:12