PL
Soru Sahibi
2 Temmuz 2014 14:01

16 haftalık ölü doğum yaptım.tahlillerimin sonuçlarına göre sonraki gebeliğim için ne yapmalıyım?

Hocam 16 haftalık hamileyken bebeğim karnımda öldü ölü doğum yaptım sonrasında yapılan tahlillerde faktör V leiden(G1691A) NORMAL, protrombin (G*** *** **A) NORMAL, MTHFR(C677T) HETEROZİGOT MUTASYON, MTHFR(A1298C) HETEROZİGOT MUTASYON, PAI-1(4G/5G) 5G/5G şeklinde sonuçlarım çıktı Ankarada yaptırdım bu tahlilleri oradaki doktorum folik asiti gebeliğinde 9 ay kullanacaksın dedi bu sonuçlara göre ben Iğdırda yaşıyorum ölü doğum üzerinden 7 ay geçti Iğdırdaki doktoruma göründüm sonuçlarımı gösterdiğimde bana her gün karnından iğne yapılacak dedi kafam karıştı hocam siz yardımcı olursanız çok sevinirim Iğdırda pek sağlık imkanı olmadığı için tekrar riske atmak istemiyorum gebe kalmaktan korkuyorum açıkçası lütfen beni aydınlatın.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Ayşe Darama
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Merhaba folık asitin yeterli olduğunu düşünüyorum,geçmiş olsun

2 Temmuz 2014 18:57
PL
Soru Sahibi

Çok teşekkürler hocam peki bundan sonraki gebeliğimde ölü doğum riskini yüzde kaç taşıyorum? bu riskleri azaltmak için folik asiti 9 ay kullanmak dışında bana tavsiyeniz var mı? Ölü doğum üzerinden 7 buçuk ay geçti artık bebek düşünmek istiyorum öncesinde veya hamilelik sırasında yapmam gereken özel bir tahlil vs var mı acaba

4 Temmuz 2014 18:20
Op. Dr. Ayşe Darama
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Merhaba yüzde verilemez,6 ay ara yeterlidir

5 Temmuz 2014 12:03