KN
Soru Sahibi
2 Eylül 2015 11:37

1,5 YAŞINDAKİ OĞLUMUN YÜZÜNDE AÇIK KAHVE LEKE

Doktor Bey Merhaba. Oğlum 1.5 yaşında yaklaşık 1 hafta once gözünün alt kısmında ve yanağında düzensiz şekilli 1 -3 mm boyutlarında 2 tane açık kahverengi leke oluştu. Bu leke herhangi bir yaralanma yada çizik sonrasında değil kendiliğinden çıktı. doğumda ensede ve göz üstünde pembe doğum lekeleri ve kuyruk sokumunda mongol lekesi vardı fakat onlar geçti. bunların dışında vücudunda herhangi bir leke yok. Yüzünde yeni oluşan lekeler beni çok endişelendirdi. Nörofibromatozis hastalığından korkuyorum. Oğlumda böyle bir hastalık olma olasılığı var mı? Bazen televizyon izlerken gözlerini arka arkaya çok sık kırpıyor. sanki görmesini engelleyen bir şey varmış gibi. Bu hastalıkta göz sinirlerini etkilediğini duydum. Çok endişeliyim doktor bey lütfen yardımcı olunuz. Çocuğumu hangi bölüme götürmeliyim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Nimet hanım, geçmiş olsun. Lekenin ne olduğunu söylemek zor. Öncelikle çocuk hekiminiz görsün. Şüphelenirse çocuk nörolojisi ile görüşmenizi sağlayacaktır. Sağlıcakla kalın

2 Eylül 2015 12:57
KN
Soru Sahibi

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Doktor bey peki norofibromatozsde bu lekelerin genelde vucutta ciktigini okudum. Yuzde de cikar mi ilk belirti olarak?bilgilendiriseniz sevinirim.

2 Eylül 2015 18:19
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Nörofibromatozis hastalıında lekeler vücudun her yerinde olabilir, ancak, tanı koymak için belirlenmiş kriterler vardır. Bu kriterleri karşılayan diğer buluların olup olmadığı önemlidir. Yalnızca yüzündeki lekelerle bu tanı konulamaz. Önce çocuk hekiminizle görüşün derim Sağlıcakla kalın

2 Eylül 2015 19:48
KN
Soru Sahibi

Doktor bey merhaba, cocuk hekimimiz muayene sonucunda lekelerin gunes lekesi oldugunu norofibromatoszis lekelerinin bu sekilde olmayacagini cocuk norologuna gitmemize gerek olmadigini soyledi. Gecen hafta oglum oglen 12 de denize girmisti basinda sapka vardi fakat mutlaka gunese maruz kalmistir yuzu. Bu yastaki cocuklarda gunes lekesi olabilir mi? Ilginiz icin cok cok tesekkur ederim. Saygilar

3 Eylül 2015 10:18
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

OLABİLİR. DOKTORUNUZA GÜVENİN DERİM

3 Eylül 2015 11:08