AM
Soru Sahibi
25 Haziran 2014 12:41

11 aylık kızım var. lütfen yardım herkez bir şey söylüyor.

ali bey çocuğumun anne karnındayken sağ ve sol böbrek pelvis ap çapı 19 mm - 21 mm'ydi doğduktan sonra sağ böbreği pelvis ap çapı normal, sol böbrek 8mm'ydi . yalnız çocuk doğduktan sonra sol böbrekte 2 adet basit kist tespit edildi kist boyutları 9mm - 11mm'di. voilding ve sintigrafi testleri yapıldı. voilding te geri kaçırma sorunu çıkmadı ve idrar kültürlerimiz temiz çıktı. sintigrafi testinde SAĞ %42 SOL %58 aktivite izlendi. biz sol böbrek için çektirdik ama sağ böbrek aktivitesi az düşük çıktı( sağ böbrek sınırlar içinde olup sol böbreğe göre az ufakmış). sık sık idrar testi yaptırıyoruz testler temiz. ve yeni ultroson çektirdim. Kislerin ikiside 7mm'ye gerilemiş ama Sol böbrek PELVİS AP çapı : 8mm'den 11.6mm'ye yükselmiş. 1- Sağ böbrek aktivitesi zamanla düzelebilir mi? (çünkü birşeyi yok gözüküyor az ufak olmasından başka) 2- Sol böbrek pelvisi şu anda artıyor gözüküyor düşüşe geçebilirmi ? Düşmez ise amaliyata karar vermek için kaç mm'ye kadar takip edilmesi gerek. 3- Ben nasıl bir yol izleyebilirim. maddi durumu iyi olan biri değilim. Bizim sorunumuz ney lütfen yardımcı olurmusunuz ali bey

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Mahmut bey merhaba, Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bir Çocuk Nefrolojisi merkezine başvurmuşsunuz. Bebeğinizin takibine aynı merkezde devam ettirmenizi öneririm. Çocuğunuz büyüdükçe idrar yolları da normale dönmeye başlayacaktır. Ameliyat için kesin rakam vermek doğru değildir. Böbrek kisti ve hidronefroz açısından takibi gerekir. Geçmiş olsun.

1 Temmuz 2014 12:34