EV
Soru Sahibi
2 Temmuz 2014 18:00

11 aylık bebeğimizde raşitizm...

hocam mrb duyarlılığınız ve yardımlarınız için çok teşekkürler.11 ayını yeni doldurmuş bir erkek bebeğimiz var.boyu 75 cm 9 kilo ağırlığında.bugün kontrole gittiğimizde doktorumuz yere tam sağlam basmamasını fark etti güçsüzlük olabilir şüphesi ile kan tahlili istedi. ALP DEĞERİ 246 ref aralık *** *** **. KALSİYUM 10,2 ref aralık 4,50-6,70.. FOSFOR 5,97 ref aralık 4,50-6,70... çıktı.doktorumuz bu değerlere bakarak raşitizm teşhisi koydu.ama değerleri çok yüksek değil dedi.mesela kalsiyum deperi 9-9,5 filan olmalıymış. nörolojik bir sıkıntı yok hipotomi de değil sadace kemiklerinin biraz güçlenmesi lazım dedi.1 ampul verdi onu kullanacağız bugün.sonrasında 2-3 ay boyunca hergün en az 20 dakika direk güneş ışığı mutlak önderdi. 1 ay sonra bir ampul daha kullanırsak normale dönecek inşallah dedi. hocam çok üzüldük. eşimle ikimiz öğretmeniz eğer ciddi bir sorunsa eşim 1 yıl daha ücretsiz izin kullanacak. tahlil durumunu siz nasıl değerlendirirsiniz hocam? bu sorun kalıcı olur mu tedavisi daha uzun sürer mi? bebeğimizin büyümesini engeller mi? doktorumuzun dediklerini harfiyen yapacaız inşallah.sizin de fikriniz bizi memnun edecek. çok teşekkürler sonsuz saygılar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Fatih Gürbüz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

D vitamini düzeyi ve el bilek filmine bakmadan raşitizm tanısını bu değerlerle koymak zor!

2 Temmuz 2014 23:08