Botoks ve Dolgu

Botoks halk arasında bilindiği gibi yılan zehiri değildir, aksine bakterilerden elde edilip saflaştırılan bir toksindir. Botoks kas dokusuna zarar vermez, ayrıca hayvansal kaynaklı olmadığı için allerjik reaksiyon yapmaz. Botoks, sinirden gelen uyarının kasa ulaşmasını önler böylece yüzde kırışıkları oluşturan mimik kasları kasılamaz ve kırışıklar yüzdeki çizgiler düzleşir. Botoks etkisi 3-6 ay sürer. Bu süre sonunda tüm etkileri sıfırlanır ve yüz eski haline döner. Yani etkisi tamamen geçicidir. Bu süre sonunda etkinin devam etmesi isteniyorsa botoks tekrar yapılır.

Yüzdeki kırışıklık ve çizgiler derinse bu durumda botoks ile birlikte dolgu yapılması daha iyi sonuç verir. Dolgu ise 6-12 süreyle etkisi devam eder.

Dolgu Maddeleri

Botoks ile birlikte kullanılan dolgu maddeleri tek başına yüzdeki derin çizgilerin giderilmesi ya da dudak kalınlaştırma amacıyla kullanılmaktadır. Dolgu maddeleri arasında en zararsız olanı hyaluronik asit yapısında olanıdır. Bunlar hayvansal kaynaklı olmadığı için allerjik reaksiyon yapmazlar. Hyaluronik asit insan dokusunda zaten bulunan bir maddedir. Deri tabakaları içine enjekte edildiğinde o bölgede bir dolgu görevi yapar. Botoks ise dolgu maddesi değildir. Kasların kasılmasını önleyerek yüzdeki çizgilerin düzleşmesini sağlar. Dolgu maddeleri geçici bir etki sağlar. Bu etki 6-12 ay sürebilir. Bu süre sonunda tekrar uygulanması gerekir. Daha uzun süre etkili maddeler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Doç. Dr. Asuman Sevin

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!