Yumurta toplama (oosit pick-up, opu)

Yumurta toplama (oosit pick-up, opu)

Döllenmeye hazır yumurtalar 12 mm. ve daha büyük olan folliküllerden elde edilir.

- 17 mm. ve üzerinde en az 3 follikülün varlığı ve

- Kan östrojen düzeyinin en az 500 pg/ml olmasıyla beraber follikülleri çatlatıcı ve yumurtada nihai olgunlaşmayıcı sağlayan bir iğne yapılır (pregnyl, ovitrelle) ve bunu takip eden 34-36. saat aralığında yumurta toplama (oosit pick-up, OPU) yapılır.

Yumurta toplama işlemi, ultrason eşliğinde, steril olarak ve sedasyon anestezisi ile yapılır. 

İşlem öncesi hastanın en az 6 saat aç kalması gerekir.

Yumurta toplama işlemi, yaklaşık 15-20 dakikada biter. sıklıkla 1 saat istrahat sonrasında hasta, günlük yaşantısına dönebilir.

Yumurta toplama sonrası rahimi gebeliğe hazırlayacak ilaçlar başlanır.

Yumurta toplama işlemi sonrasında;

Ateş yüksekliği, kanama, karın şişliği veya şiddetli ağrı olması durumunda mutlaka doktoru haberdar etmek gerekir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Uzay YILDIRIM, 1969 yılında Sivas’ta doğmuştur. Tıp eğitimini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1992 yılında tamamlayarak tıp doktoru ünvanı almıştır. İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde ihtisas eğitimini tamamlayarak 1997 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Op. Dr. Uzay YILDIRIM, 1998-1999 yılları arasında Tatvan'da vatani görevini yerine getirmiştir. Hemen ardından o dönemki adıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak görev yapmaya başlamış, 3 yıla yakın süre boyunca burada görev yapmıştır. 2002-2012 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2012-2015 yılları arasında Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve sonrasında kısa bir dönem Memorial Ankara Hastanesinde uzman doktor olarak çalışmıştır.  ...

Etiketler
Gebe kalmak
Op. Dr. Uzay Yıldırım
Op. Dr. Uzay Yıldırım
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube