“Yaz döneminde estetik ameliyatın sakıncaları var mı? Estetik operasyon için en uygun mevsim sonbahar – kış diye duydum. “ vb. söylemlerle sıklıkla karşılaşıyoruz. Halk arasında yaz aylarında estetik ameliyat olmanın sakıncaları olduğuna dair yanlış bir algı var ne yazık ki. Yazın estetik ameliyat yapılamaz söylemi tam bir şehir efsanesidir. Cerrahi ve tıbbi açıdan sıcak havada ameliyat olmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Konuyu biraz daha açacak olursak; havaların nemli-kuru ve / veya sıcak-soğuk olmasının, estetik ameliyat olma konusunda olumlu veya olumsuz bir etkisi bulunmaz. Günümüzde özel yalıtım ve soğutma sistemleri ile ameliyathane koşulları istenilen derecede ayarlanabiliyor. Bu sayede yazın ameliyathane koşulları açısından operasyon gerçekleştirilmesine engel bir durum olmuyor. Yaz kış her türlü estetik ameliyat yapılabilir.

Ameliyat olan kişilerin yazın ve kışın dikkat etmesi gereken hususlar konusunda çok fazla bir farklılık yok. Belki bazı ameliyatlarda ameliyat sonrası hastanın kendisini belirli bir süre koruması; bununla ilgili bazı tedbirler alması gerekebilir. Her ameliyat sonrası değil ancak bazı operasyonlar sonrasında (burun estetiği, yüz estetiği gibi) bölgede ödem ve kısmi morluklar oluşabiliyor. Morluklar olduğu süre içerisinde bölgeyi güneşten korumak oldukça önemli. Çünkü güneşten korunmaz ise morluklar kalıcı olarak esmerleşebiliyor. Bu nedenle bu ameliyatlardan sonra 6 aylık genel iyileşme sürecinde koruma faktörü yüksek güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir.

Vücut sıcaklığı normal şartlarda 36 - 37 derecedir. Yine normal şartlarda vücut sıcaklığı yaz ve kış aylarında hiçbir şekilde değişmez. Yani vücudun sıcaklığı yazın artarken, kışın düşüyor diye bir şey yok. O halde yaranın iyileşmesi kışın daha iyi olur gibi bir kural da yok. Diğer bir yandan bazı ameliyatlardan (liposuction, lazer liposuction, meme estetiği gibi) sonra korse kullanılması gerekliliği söz konusu; kişiler için yaz döneminde korse kullanımı konfor açısından bazen sıkıntı verebiliyor. İlerleyen cerrahi teknikler ile yıllar öncesine göre ameliyatların iyileşme süresi kısaldı. Ameliyatlar sonrasında hastaların 2-3 haftalık korse veya özel korse sutyen kullanmaları yetiyor. Bu süreçten sonra hastalar rahatlıkla tatile gidebilir, denize girebilirler. Fakat tatil sürecinde yine güneşten korunma konusundaki hassasiyete dikkat edilmelidir.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!