Vajinismusta kızlık zarının çıkarılması

Vajinismusta kızlık zarının çıkarılması

Ülkemizde vajinismusa neden olan korkunç ilk gece hikayelerinin çoğu anatomisi uygun olmayan üstelik kasılarak engel oluşturan bu tarz vajinalara ve kızlık zarlarına yapılan zorlamalardır. 

Kendi tedavi ettiğim hastalar içinde daha önce kızlık zarı alınması işlemi yapılmış ama vajinismus tablosu devam eden birçok hasta ile karşılaştım.

Vajinismus zihinde yaşanan bir problemdir, beyin ile ilgilidir, vajina ile ilgili anatomik bir sorun değildir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan kasılmalar kızlık zarından değil, zihindeki olumsuz düşünceler ve koşullanmalardan  kaynaklanır.

Vajinismus hastalarının çoğu kızlık zarı kalın olsa bile vajinismus tedavisi sonrası rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilirler.

Vajinismusta kızlık zarının çıkarılması doğru bir işlem midir?

Vajinismus hastalarına kızlık zarının çıkarılmasının(hymenektomi) önerilmesi pek çok jinekoloğun yaptığı bir hatadır.

Çoğu jinekoloji uzmanı hastaya  "zarınız kalın, bunu kesersek sorununuz ortadan kalkacaktır" gibi bir yaklaşımda bulunarak hastalarına yardımcı olmak isterler. Ancak bu grup hastalarda sorun kızlık zarının yapısında değil hastanın bilinçaltı seviyesindedir. Kızlık zarının kesilmesi cerrahi bir işlemdir, anestezi altında yapılır.

Vajinismus hastası çok gereksiz yere bunlara maruz kalır. Kızlık zarına ancak aşırı kalın ve sert dokuda ise müdahale faydalı olabilir ama bu beraberinde vajinismus tedavisi ile birlikte yapılması gereken bir işlemdir. Bu yüzden vajinismus konusunda deneyimli, vajinismus hastaları ile çalışan bir jinekoloğun fikrini almanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Çünkü çoğu zaman vajinal girişi esnetme egzersizleri öncelikli olarak tercih edilir  ve yeterli olur.

Ama eğer vajinismus tedavisine engel olduğu düşünülen anatomik yapı var ise müdahale yapılmalıdır. Çünkü aşırı kalın kızlık zarı vajinismus tedavi süresinde uzamaya ve tedavi sürecinde hastanın rahatsızlık duymasına neden olur.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Yasemin Yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 37 makale yazdı.

Etiketler
Vajinismus
Op. Dr. Yasemin Yıldız
Op. Dr. Yasemin Yıldız
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube