Vajinal kuruluk hakkında
Vajinal kuruluk hakkında

Vajinal Kuruluk

Vajinanız yeterince ıslak değilse kaşıntı ve rahatsızlık hissedersiniz. Günlük aktiviteniz ve cinsel ilişkiniz rahat olmaz. Bu durum her yaş kadında görülebilmesine rağmen özellikle menapozda oldukça belirgindir. Menapoza giren % 10 ile 40 kadında görülür.

Belirtileri Nelerdir

- Kaşıntı

- Yanma hissi

- Basınç hissi

- Cinsel ilişkide ağrı ya da hafif kanama

- Sık idrara çıkma, tuvalete yetişememe

Nedenleri Nedir

Pek çok değişik nedenle olabilir.

- Azalmış östrojen seviyesi, vajinal kuruluğun ana nedenidir. Östrojen hormonu sayesinde vajina ıslaklığı,esnekliği ve asidik ortamı sağlanır. Bu şekilde enfeksiyonlara karşı kendini savunur. Östrojen seviyesi düşünce vajina daha ince, daha az elastik ve daha hassas olarak bu doğal savunma mekanizması azalır. Menapoz dışında östrojen seviyesini azaltan durumlar şöyledir; doğum, emzirme, yumurtalıkları etkileyen kanser tedavileri, yumurtalıkların alınması, bağışıklık sistem bozuklukları, sigara içilmesi.

- Kullanılan bazı ilaçlar vajina gibi muköz zarların kuruluğuna neden olabilirler. Örneğin; alerji ve soğuk algınlığı ilaçları, bazı antidepresanlar.

- Vajinaya duş yapılması. Bu şekilde vajinanın temizlenmesi buradaki normal kimyasal dengeyi bozarak vajinite neden olacak ve vajinanın kuru hissedilmesine sebep olacaktır.

- Sjögren sendromunda kuru göz ve kuru ağız olur. Vajinada da kuruluğa neden olabilir. Oto-immün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi, normal dokuları harap eder.

Tanı Nasıl Konur

Vajinal kuruluk için jinekolojik muayene yeterlidir. Ancak incelenmesi için rahim ağzından ve vajinadan örnek alınabilir ve beraberinde idrar şikayetiniz de varsa idrar tahlili de yapılabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır

Vajinal kuruluk östrojen eksikliğine bağlıysa östrojen tedavisi yarar sağlayabilir. Vajinal östrojen krem veya fitilleri kullanılır. Haftada iki veya üç kez kullanılması yeterli olacaktır. Ancak vajinal kurulukla beraber menapozun diğer belirtileri de varsa ( sıcak basması gibi) hapla hormon tedavisi de yapılabilir.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Yeterince hazır olmadan cinsel ilişkiye girmeyin. Köpüklü küvette banyo yapmayın. Vajinal duş yapmayın.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!