Çağımızın hastalığını artık ameliyatla çözer olduk. Boğazını tutamayan insanoğlu daha sert yaptırım olacak şekilde yediklerini azaltacak ya da iştahını azdırmayacak/kapatacak fiziksel uygulamalara maruz kalmaya başladı. Bunların başında mide hacminin neredeyse %80 ini azaltacak şekilde düzenlenen TÜP MİDE ameliyatı gelmektedir. Bu ameliyatla midenin ortalama %80 i çıkarılıp 1000-1200 ml kadar olan mide hacmi 150-200 ml ye kadar düşmektedir.

Dolayısıyla orijinal mide ile KANA KANA İÇİLEN su (bir seferde 500-600 ml) ameliyat sonrası özellikle erken dönemde teknik olarak imkansızlaşır. Ameliyat sonrası erken dönemde acıkma hissinin de ortadan kalkması neticesinde kişinin sıvı alımı dikkat edilmezse ve kişi bu konuda uyarılmazsa CİDDİ SIKINTIYA girer.

Normal erişkin bir kişinin (erkek olsun kadın olsun) günde en az 2500-3500 ml sıvı tüketmesi önerilir. 200 ml lik bir midenizin kaldığını düşünürsek ortalama 15-20 defa su ve benzeri sıvıları tüketmeniz gerekir gün içinde. Gece 8 saatlik uyku dönemini çıkarırsak 16 saatte 20 defa su içebilmeniz için, her yarım saat ya da 45 dakikada bir tüketim yapmanız gerekir.

Biz de tüp mide ameliyatı yaptığımız hastalarımıza en basitinden kendilerini ½ saat veya 45 dk da bir uyarıcı ile kendilerini uyarmalarını öneriyoruz. Günümüzde hemen herkesin elinde akıllı telefonlar var artık. Kolayca telefonların saatleri ayarlanarak bir uyarı vermesi su içmeyi unutmamızı engelleyecektir. Zamanla kişi bu alıma alışacaktır. Dolayısıyla bu durumun farkında olmak son derece önemlidir.

Yeni sağlıklı ve FİT hayatınızın devamını dilerim…


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!