Tüm kök hücreler embriyodan mı gelir?

Tüm kök hücreler embriyodan mı gelir?

Kök hücreler, tüm yaşam boyunca bedenimizde bulunan ve tüm hücre tiplerine dönüşebilen kaynak hücrelerdir. Kök hücreleri özel yapan farklılaşma, kendilerine has yeteneklerinin olmasıdır. Farklılaşarak vücudun ihtiyacı olan hücrelere dönüşebilirler.

Kök hücreler, kök formunda belli yuvalarda beklerler ve hasar halinde ortaya çıkan yıkım ürünleri ile uyanarak kas, kemik, kıkırdak, beyin, sinir dokusu, kan ve diğer birçok hücre tipine dönüşebilirler.

Yara iyileşmesinde, hastalığın tahrip ettiği doku onarımlarında, iltihabın baskılanmasında, yeni hücre ihtiyaç durumlarında harekete geçerler.

TÜM KÖK HÜCRELER EMBRİYODAN MI GELİR?

Bu sorunu cevabı; hayır. Uzun yıllardır biliyoruz ki, tüm yaşamımız boyunca kök hücreler kanımızda dolaşmaktadır. Heyecan verici olan; yetişkin kök hücreler kullanılarak, oldukça başarılı ve etkin tedaviler mümkün görünüyor.

Bu hücreler, kemik iliğinden köken alıyor fakat ilginç olarak cildimizin altında yağ tabakasında da oldukça fazla miktarlarda depolanmış durumdalar.

Yağ dokuda depo halde bulunanlara “adipoz kök hücre” denir. Yağ dokuda fazla sayıda olmalarının yanı sıra oldukça yüksek potansiyele sahiptirler. Diğer önemli avantajları kolayca yağ dokudan alınabilmeleridir. Günümüzde geçmişe kıyasla minimal girişimsel yöntemlerle kolayca elde etmek mümkündür.

KÖK HÜCRELER HANGİ RAHATSIZLIKLARDA KULLANILABİLİR?

Kök hücre kaynaklı tedaviler, FDA rehberlerine uygun ve bakanlık izni alınarak oldukça geniş tedavi çeşitliliğine sahiptir.

Kök hücre tedavi konusu her geçen gün giderek büyümektedir. Tedavide kullanıldıkları veya çalışmaları devam eden bazı rahatsızlıklar;

Diz, kalça, omuz, bilek gibi eklem kireçlemeleri, ağrıları

Bel, boyun ağrıları

Romatizma

Otoimmün hastalıklar

Avasküler nekroz, osteoekrozlar

Nöropatiler

Refleks Sempatik Distrofi (RSD)

Diabet

Kalp yetmezliği

Böbrek yetmezliği

Erektil disfonksiyon

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

Multipl Skleroz

Parkinson, Alzheimer, ALS

İnme-felç

Spinal kord yaralanmaları

Travmatik beyin yaralanmaları

Fibromiyalji

Otizm

Lyme

Kök hücre tedavisi ile heyecan verici olan modern tıbbın en fazla çaresiz kaldığı hastalıklarda büyük potansiyel taşımaktadır.

KÖK HÜCRELER BİRBİRİNDEN FARKLI MIDIR?

Kemik iliği ve yağ doku kaynaklı kök hücreler en sık kullanılanlardır. Bunun yanı sıra sinoviyum, kordon, plasenta, amniyon kaynaklı kök hücreler kullanılabilir.

Amaç hepsinde mezenkimal denilen kök hücre sınıfıdır çünkü yukarıda saydığım rahatsızlıklarda kullanılan kök hücre tipi mezenkimal kök hücrelerdir.

A-Kemik iliği kök hücreleri leğen kemiğinden örnek alınarak uygulanır. İki farklı yöntem vardır.

1. Kemik iliği örneği 20-60 ml kadar alınır. Daha sonra 4-6 hafta kadar laboratuvar ortamında çoğaltıldıktan sonra uygulanır.

2. 100 ml kemik iliği alınarak santrifüj işlemlerinden geçirildikten sonra aynı gün uygulanır.

B-Adipoz Kaynaklı Kök hücreler

1. Yağ dokusu örneği; ufak tırnak büyüklüğü kadar bir yağ dokusu örneği alınarak içerisindeki kök hücreler çoğaltılabilir. 4-6 hafta bekleme süresi gerekir.

2. Minimal girişimsel dediğimiz mini liposuction ile karın veya basenlerden uygulanmak istenen rahatsızlığa göre 50-200ml yağ dokusu alınır. Aynı gün kök hücreler laboratuvar ortamında ayıklanarak 1-3 saat içinde uygulanır.

Yöntemler bölgesel anestezi ile yapılır. Genel anestezi gerekmez. Hasta yatışı gerekmez. Hastalar uygulama sonrası evlerine gidebilir ve günlük hayatlarına dönebilirler.

KİMLER KÖK HÜCRE TEDAVİSİ OLABİLİR?

Tabii en başta kişinin rejenerasyon yani onarım tıbbı ile tedavi edilebilecek bir rahatsızlığı olmalıdır. Daha önce belirttiğim rahatsızlıklarda kullanılabilir. Kök hücrelerin sayısı yaşla azalmakla birlikte aynı yaşta olan iki kişide aynı sayıda kök hücre bulunacak diye bir kaide bulunmamaktadır.

Rejeneratif tıbbın doğası gereği tedavi arayan herkes kök hücre adayı olabilir. Yalnız gebelerde elde etme zorluklarından dolayı önerilmez. Aktif kanser hastalarında önerilmez, tedavi sonrası uygulanabilir.

Yara iyileşmesinde, hastalığın tahrip ettiği doku onarımlarında, iltihabın baskılanmasında, yeni hücre ihtiyaç durumlarında harekete geçerler.

Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, İstanbul ve Bursa’da tüm kas, iskelet ve eklem rahatsızlıklarında hücre tedavisi uygulamaktadır.

Kök hücre tedavisinin yapıldığı veya çalışmaları devam eden rahatsızlıklar;

1-Diz, kalça, omuz, ayak bileği gibi eklem kireçlemeleri,

2-Dizde menisküs yırtıkları,

3-Omuzda rotator kuff kas yırtıkları,

4-Dizde çapraz ve yan bağ yırtıkları,

5- Aşil zedelenmeleri,

6-Topukta plantar fasiit

7-Bel, boyun dejenerasyonları,

8-Avasküler nekroz, osteonekroz gibi kemik çürümeleri,

9-Tenisçi dirseği, golfçü dirseği ve başka tendon, bağ zedelenmeleri

10- Romatizmal hastalıklar (Romatoid artrit, Ankilozan Spondilit, Psöriatik artrit, Reaktif artrit vb)

11-RSD (Refleks Sempatik Distrofi), (Algonörodistrofi)

12-Otoimmün hastalıklar (Skleroderma, SLE, Hashimato, MS vb.)

13-Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar

14-Otizm

15-Beyin damar tıkanıklığına bağlı inme, travmatik beyin hasarları

16-Nöropatiler, sinir hasarları

17-Kalp yetmezliği

18-Böbrek yetmezliği

19-Karaciğer yetmezliği

20-Diabet

21-Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları

22-Erektil disfonksiyon

Bu makale 20 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Aşkın Nasırcılar 1979 yılında Antalya’da doğdu. İlköğrenimini Barbaros İlkokulu’nda, orta öğrenimini Antalya Koleji ve Akdeniz Kolejleri’nde burslu, liseyi Akdeniz Koleji Fen Lisesi’nde burslu okuyarak tamamladı. 1997 yılında üniversite sınavında Hacettepe Tıp Fakültesini kazanan Aşkın Nasırcılar, aynı dönem sonunda 19 yaşında iltihaplı romatizmal Ankilozan Spondilit hastalığı tanısı aldı. Okul döneminde sürekli ağrı ve yürüme güçlüğü nedeniyle hayatını kötü etkileyen bu hastalıkla, büyük bir mücadele içerisine girdi. Rahatsızlığı nedeniyle Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlığını kendine hedef seçti. 2004 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak Uludağ Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon anabilim dalında göreve başladı. Nasırcılar, Fizik Tedavi uzmanlığının yanı sıra Sağlık Bakanlığı onaylı Fitoterapi Uzmanı, Proloter ...

Etiketler
Embriyo
Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar
Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar
İstanbul - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube