Tiroid ultrasonu

Tiroid ultrasonu

Tiroid ultrasonu boyundaki tiroid bezinin değerlendirilmesi için yapılan bir tetkiktir. Tiroid ultrasonu ile tiroid bezindeki anormallikler, guatr veya nodülleri tespit için kullanılan en faydalı tetkiktir. Tiroid kanseri de bu ultrason tetkiki ile tespit edilir.

Tiroid Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Tiroid ultrasonu, ultrason aletinin prob denen ufak bir parçasını resimde görüldüğü şekilde boynunuza koyarak ses dalgası gönderilmesi ve bu ses dalgalarının görüntüsünün bilgisayar ekranında görülmesi ile yapılan bir tetkiktir.

Tiroid utrasonu için ses dalgası kullanıldığından gebelerde de güvenle yapılabilir. Tiroid ultrasonu tiroid kanserinin teşhisinde de önemli bir yeri vardır.

Tiroid Bezinin İyi Huylu Hastalık Tipleri

Guatr: Difüz guatr ve nodillü guatr olarak iki tipi vardır. Bu hastalığın temel belirtisi tiroid bezinin aşırı büyümesi ile ortaya çıkar. Eğer nodül var ise 6 ayda bir defa kötü huyluya dönüşüm olup olmadığının kontrolü için radyoloji uzmanlarına görünmek gerekir. 

Tiroidit: Tiroid bezinde oluşan mikrobik olmayan iltihaplanmadır. Otoimmündür yani kişinin kendi bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların kendi hücrelerine saldırmasıdır. Gebelik döneminde de meydana gelebilir. Tiroidit sorunu kişiye kalıtsal nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin Hashimato (Haşimato) Tiroidit gibi.  Hashimato hastalığının yarattığı tiroiditin yakından takip edilmesi gerekir. Haşimato nedeniyle görülen tiroiditte nodül oluşursa kötüye yönelik değişim oluşabilir. Bu nedenle takibi önemlidir.

Tiroid Bezinin Kötü Huylu Hastalık Tipleri

Tiroid ultrasonu ile tiroid kanserinin de teşhisi mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda;

Papiller Tiroid Ca: Tiroid kanseri olarak tanımlanmasına rağmen nispeten daha iyi huylu kanser tipidir. Tiroid bezinin incelenmesi için yapılan ultrason sırasında bu konuda tecrübeli uzman doktorlar tarafından tespit edilebilir. Tiroid ultrasonu sırasında fark edilmesi halinde tiroid biyopsisi ile tanının kesinleşmesi sağlanmalıdır.

Folliküler Tiroid Ca: Genellikle elli yaşın üstündeki kadınlarda görülen bu tiroid kanseri türü çok daha agresif ilerleyen kanser tipidir. Tiroid bezinin en kötü huylu kanser tipidir. Burada başlayan kanser lenf bezlerine doğru ilerleme eğilimindedir. Tiroid ultrasonu sırasında tespit edilirse kesin teşhis için mutlaka tiroid biyopsisi yapılması gereklidir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler, Gaziantep'te doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı eğitimini üçüncülük derecesi ile tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. Daha sonra yine aynı fakülte de Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde ihtisas eğitimine başlamıştır. 3 Yıl Kalp Damar Cerrahisi ihtisasına devam etmiş bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yapmıştır. Kalp ameliyatlarını asiste etmiş, ameliyat için gerekli safen ven ve radial artel hazırlamıştır. Bu sürenin sonunda ise, Bayındır Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde hasta kabulü yapmış, ardından tekrar uzmanlık sınavına girmiş ve yine başarılı olarak Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezit EĞitim ve Araştırma Hastanesi'nde Radyoloji ihtisasını tamamlamıştır. 2011-2013 Yılları arasında Birecik Devlet Hastanesi Şa ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Tiroid bezi
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler
Ankara - Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube