Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı?

Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı?

Hayır aldırmaz.

Toplumdaki bu inanış yanlıştır. Yapılan araştırmalar, nikotinin metabolizmayı hızlandırma üzerine çok fazla etkisi olmadığını göstermiştir. Çevredeki olumsuz örnekler insanları yanlış yönlendirmektedir.

Kilo alımının en büyük etkeni, sigaranın yerine koyulan yiyeceklerin cinsinin ve miktarının doğru ayarlanmamasıdır. Sigara tat duyusunu azaltır. Sigara kullanımını bıraktıktan sonra dildeki tat duyusu reseptörlerinin duyarlılığı artar ve insanlar yemeğin zevkine varırlar. İştah artar. Besin alımı artar.

Sigarayı bırakan bireyler, şekersiz sakız çiğner ve fiziksel aktivitelerini artırırlarsa kilo almazlar.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Hilal Batmaz

Uzman Diyetisyen Hilal Batmaz 2014 yılından beri İzmit'te ve Gebze’ de danışmanlık vermektedir. Kocaeli Üniversitesi’nde 2 yıl Makine Mühendisliği okuduktan sonra Başkent Üniversitesi'nde %100 burslu olarak beslenme ve diyetetik bölümünü kazanmış ve 2. olarak mezun olmuştur. Birincilikle girdiği Marmara Üniversitesi’nde tezli yüksek lisansını tamamlayıp uzmanlığını aldıktan sonra "Beslenme ve Diyetetik" alanında doktora eğitimine başlamıştır.

Sporcu Diyetisyenliği, Onkoloji Diyetisyenliği, Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği, Kardiyoloji Diyetisyenliği ve Nefroloji Diyetisyenliği sertifikalarına sahiptir.

Uzman Diyetisyen Hilal Batmaz, şuanda Gebze'de özel muayenehanesinde danışanlarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Sigaranın zararları
Uzm. Dyt. Hilal Batmaz
Uzm. Dyt. Hilal Batmaz
Kocaeli - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube