Safra kesesi taşları safra içeriklerinin dengesinin bozulması sonrasında ortaya çıkar. Öncelikle çamur olarak kendini belli ederken gidişat milimetrik taş(lar) ve santimetrik taş veya taşlar şeklinde karşımıza gelir.

Safra kesesi taşları, safra kesesinin ana safra kanalı ile birleşimini sağlayan kanalı tıkamadıkça kişide şikayete neden olmazlar.

Safra kesesinde taşı olan hastaların çoğunluğu (neredeyse %90’ı)nda taşlar herhangi bir şikayet oluşturmazlar. Yapılan çalışmalarda kişilerin yılda ancak % 1-5 inde şikayet oluşur. Genellikle bu tür kişilerin safra kesesi taşları genel kontrol (check-up) sırasında tesadüfen bulunur. Bu durumda biz sağlık profesyonelleri taşların durumuna (milimetrik ve santimetrik olması durumuna göre) ya da hastanın başkaca hastalıklarının olup olmamasına göre ameliyatın önceliğine karar veririz.

Unutulmamalıdır ki Milimetrik Taşları olan safra keselerinin her zaman ameliyat önceliği vardır.

Safra Kesesi Taşlarında Altın StandartKapalı safra kesesi ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi) dir. Ancak her kapalı başlanan ameliyat kapalı bitmez. %5-10 oranında açık safra kesesi ameliyatına geçme durumu vardır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!