Ramazan ayındaki en büyük şikayetlerden birisi de kilo almaktır.

✔️Oruçluyken gün boyu bir şey tüketmediğimiz için iftara doğru kan şekerimiz düşer. Bu yüzden iftarda kısa zamanda yemek yeme ihtiyacı ve kan şekerimizi yükseltme arzusu içinde oluruz.

✔️Bu yüzden iftarda ihtiyacımız üzerinde yemek tüketmek özellikle de şekere aşırı yüklenmek ve sonrasında da hareketsiz kalmak kilo almanın başlıca sebepleridir.

✔️Uzun süreli açlığın metabolik hızı yavaşlattığını da düşünürsek özellikle sahurda dengeli beslenmeyenlerin kilo alma olasılığının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

✨Ramazan’ı daha rahat bir mide ile nasıl geçiririz, tansiyon, kan şekeri, halsizlik ve yorgunluk ile nasıl baş ederiz biraz bakalım ✨

Sahura mutlaka kalkın. Akşamdan yiyip yatarsanız açlık süresini uzatırsınız, metabolizma yavaşlar ve kan şekeriniz düşer.

Yeterli su tüketimine dikkat edin, Günlük 2.5-3 litre İçtiğimiz çay ve kahve su tüketimi yerini geçmemektedir.

İftarda, az az ve küçük porsiyonlar ile yavaş çiğneyerek yemekleri tüketin .

Sahurda, ağır yağlı besinler tüketmek yerine, protein ihtiyacınız için yeterli besinleri haşlama, buğulama tekniği ile yapıp tüketin.

Çay ve kahve tüketimini yemeklerden en az 1 saat sonra yapın. .

Tatlı tercihiniz sütlü tatlılardan yana kullanın.

Haftada üç kez düzenli egzersiz yapın.

İftar menülerinizin dengeli olması adına her besin ögesinden bulundurun.

✨Her diyet kişinin kendisine özgüdür ve birçok kritere göre değişmektedir. Bu yüzden daha sağlıklı bir Ramazan geçirmek için seçimlerinizi beslenme uzmanınıza danışın ✨


Isparta Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!