Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavisi

Ağrı nedeniyle Beyin cerrahisi Polikliniği'ne başvuran hastaların büyük bir bölümünü bel ve boyun fıtıkları ,bel ve boyun eklemlerinin kireçlenmesine bağlı faset eklem ağrıları ve sakroiliak eklem Patoloji leri oluşturmaktadır.

Muayene ve tetkikler sonrasında Ameliyat gerektirmeyen bel ve boyun fıtıklarında ve faset eklem dediğimiz üst ve alt omurları birbirine bağlayan eklemlerdeki kalınlaşma ve kireçlenmelere bağlı ağrılarda RADYOFREKANS tedavisi günümüzde güvenle kullanılmaktadır.

Yaklaşık 50 yıla yakın Ağrı tedavisinde kullanılan RADYOFREKANS yöntemi
Isı etkisiyle sinir blogu yaparak etkisini gösteriyor. Uzun zamandır ağrı tedavisinde kullanılan bu yöntemin iki türü mevcut. Geleneksel radyofrekans yönteminde dokulara sürekli akim verilerek 60 80 derece gibi sıcaklıklarda ısı etkisiyle sinir dejenerasyonu yapılıyordu. Bizim kullandığımız aralıklı (pulsed) yöntemde ise daha düşük ısı aralıklı olarak verilerek sinir ve çevre dokularda tahribat oluşmadan ağrı tedavisi hedeflenmektedir. Günümüzde artık kabul görmüş olan yöntemde kullanmakta olduğumuz  aralıklı radyofrekans yöntemidir.

Radyofrekans yönteminin açık ameliyat 'a göre çeşitli üstünlükleri bulunmaktadır. Radyofrekans uygulanan hastalar ortalama bir kaç saat içinde günlük yaşantılarına geri dönebilmektedir. Ayrıca kanama, enfeksiyon, sinir hasarı gibi komplikasyonlar bu yöntemde yok denecek kadar azdır.

Bu makale 12 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Mustafa Örnek

Op. Dr. Mustafa Örnek, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Necmettin Erbakan Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak  Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı olmuştur. 
Op. Dr. Mustafa Örnek, mesleki çalışmalarına ise şu an Beylikdüzü Kolan Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Radyofrekans uygulaması
Op. Dr. Mustafa Örnek
Op. Dr. Mustafa Örnek
İstanbul - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube