Mezoterapi hakkında
Mezoterapi hakkında

Mezoterapi, ilk 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından geliştirilen estetik amaçlı tıbbi bir işlemdir.

Çeşitli ilaç, vitamin gibi ürünlerin derinin orta tabakası olan mezo tabakasına mikroenjeksiyon şeklinde uygulanması işlemidir.

Enjekte edilecek maddeler kişiye ve amaca uygun şekilde seçilmektedir.

Genellikle 1cclik ince enjektör ve ince iğnelerle yaklaşık 1-2 cm aralıklarla küçük enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Bazen Mezoterapi tabancası denilen ucunda enjektör yerleştirilip otomatik olarak küçük miktarda içerikleri daha hızlı bir şekilde ve eşit ölçüde enjekte etmeyi sağlayan aletlerle de yapılabilir. Etkinlik açısından iki yöntem arasında fark yoktur. İşlem biraz ağrılı olabilmektedir bu yüzden öncesinde lokal anestezik kullanımı gerekli olabilir.

İşlemin mahiyetine göre kullanılan kokteyl içerikleri değişmektedir.Saç dökülmesi için kullanılacaksa içinde pekçok vitamin, kan dolaşımını artırıcı maddeler, saçın beslenmesi için gerekli olan ürünler bir kokteyl şeklinde hazırlanır veya hazır flakonlar halindedir. Selülit, bölgesel yağlanma için mezoterapi yapılacaksa yağ yakıcı içerikteki ürünler, cilt yenileme için kullanılacaksa antiaging ürünler tercih edilmektedir.

İşlem 15-30 dakika kadar sürebilmekte , sonrasında sosyal hayata dönüş hemen olmaktadır. Sonuçlar birkaç gün içinde başlayıp 1 seansın etkisi yaklaşık 1 ayda yerleşmektedir ancak pek çok tedavi tekrarlayan seanslar gerektirir.

3-6 seans yapıldıktan sonra yılda 1 tekrar gerekli olabilir.

Mezoterapi hangi durumlarda kullanılır?

Sellülit

Saç dökülmesi

Skar revizyonu (ciltteki nebbe dokularının, yara izlerinin iyileşmesi)

Yüz gençleştirme

Lokal (bölgesel) yağlanma

Mezoterapi kimler için uygun değildir?

Gebelerde

İnme (felç) geçirmişlerde

İnsülin bağımlı diabetes mellitus (şeker hastalığı) olanlarda

Kanser durumunda

Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda

Çoklu ilaç tedavisi gerektiren kalp hastalığı bulunanlarda mezoterapi uygulanmaz.

Enjeksiyon bölgesinde geçici ezik ve çürükler ve morluklar olabilir. Kullanılan maddeler sistemik dolaşıma karışmaz. Bu nedenle bu problemler geçicidir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!