Mevsim geçişlerinde grip ve soğuk algınlığına dikkat

Mevsim geçişlerinde grip ve soğuk algınlığına dikkat

Mevsim değişiklikleri ile harekete geçen virüslerin neden olduğu grip ve soğuk algınlığı, birbirinden tamamen ayrı iki hastalıktır.

Mikropların üst solunum yollarında yaptığı hastalık grip değildir. Ama bu toplumda çok karıştırılıyor. Soğuk algınlığı influenza dışında iki yüze yakın virüsün sebep olduğu, hafif seyirli üst solunum yolu enfeksiyonuna verilen isimdir.

Grip ile soğuk algınlığı yaygın kanaatin aksine aynı hastalık değildir. Grip, burun, bronşler ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen, influenza ( grip virüsü ) virüslerinin neden olduğu, yüksek derecede bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Diğer mikropların üst solunum yollarında yaptığı hastalık grip değildir. Ama bu toplumda çok karıştırılmaktadır.

Grip Nasıl Ortaya Çıkıyor ?

Hastalığın bulaştırıcı olduğu dönem, belirtilerin başlamasından önceki 24 saat ve sonraki beş gündür. Hastalığın kuluçka dönemi ( virüsün bulaşması ile hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı süre ) 1-4 gündür. Bazı bölgelerde her mevsim görülmesine rağmen genelde mevsim dönüşlerinde artmaktadır. Özellikle havaların soğumaya başladığı sonbahar mevsiminde görülme sıklığı artmakta, kış ve ilkbaharın ilk aylarında sorun olmaktadır.

Hastalığın zamana göre değişim göstermesinde çevresel faktörler de rol oynamaktadır. Kalabalık ve iyi havalandırılmayan kapalı alanların kullanımı soğuk havalarda arttığı için özellikle kışları artan bir oranda görülmektedir.

Soğuk Algınlığı Gripten Nasıl Ayırt Edilir ?

Soğuk algınlığı toplumda çok sık görülür. Hastalıklı kişiyle temastan sonra hastalığın ortaya çıktığı süre 1-3 gündür. Bulaşma, öksürük, hapşırık ,konuşma ile ortaya çıkan damlacıkların solunması ,öpüşme ,tokalaşma yolu ile veya virüs bulaşmış eşya, yiyecek ile temas sonucu oluşur.

Gribin Bulaşma Yolları Nedir ?

Hastalığın bulaşma yolu damlacık enfeksiyonu ile olur. Öksürme, hapşırma sırasında çıkan damlacıkların solunması ile bulaşır. Gribal enfeksiyonun yayılma hızı çocuklarda erişkinlere göre daha hızlıdır. Okul öncesi ve okul çağı çocuklarda atak hızının yüksek olması, hastalığın toplumda yayılmasında önemli faktörlerden biridir.

Soğuk algınlığı kimler için daha tehlikelidir ?

Soğuk algınlığı kronik hastalığı olanlarda ,savunma sistemi çeşitli nedenlerle baskılanmış kişilerde daha ağır seyreder. Soğuk algınlığından korunmada kişisel hijyen çok önemlidir. Elleri sık sık sabunla yıkamak virüsleri uzaklaştırdığı için çok önemlidir. Spor yapmak, beslenmeye dikkat etmek, genel hijyen koşullarına uymak kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için çok önemlidir.

Bu makale 10 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Salih BİLGİN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde yapmış ve 1994 yılında Göğüs Hastalıkları Uzmanı olmuştur. 

Uzmanlık eğitimi sonrasında 1996-2011 yılları arasında Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Salih BİLGİN, mesleki çalışmalarına şu anda Medicana Samsun Hastanesi'nde devam etmektedir.

Uzm. Dr. Salih Bilgin
Uzm. Dr. Salih Bilgin
Samsun - Göğüs Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube