Birçok kişi geçmeyen kulak kaşıntısı sorunu yaşamaktadır. Bu durum toplum içerisinde olmadık bir yerde tutarsa can sıkıcı olabilmektedir. Örneğin bir dostunuza kek ikram ettiniz veya elinizi kullanarak birşeyler verdiniz, hemen arkasından parmağınızı kulağa sokup tombala karıştırır pozu verdiğinizi düşünsenize. Rezalet !. Karşıdaki yesem mi?, yemesem mi?, ayıp olmaz mı?, sonunda amaan …

Kulak kaşıntısının bir diğer kötü tarafı kaşıma sonunda oluşan dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Kulak yolu kıkırdak kısım ve kemik kısımdan oluşmaktadır. Kıkırdak ve yumuşak doku enfeksiyonları bir nebze dayanılır, ancak kemik kulak yolu enfeksiyonu bu dünyada yaşanabilecek en ciddi ağrıları doğurabilecek potansiyeldedir.

Birçoğumuz bu nedenle, birçok kez doktora başvurmuşuzdur. Antibiyotikler, kremler, çeşit çeşit damlalar kullanmışızdır. Bir çoğu kalıcı çözüm sağlamamış, ya hiç geçmemiş, ya hemen tekrarlamıştır. Bunun sebebi çoğunlukla olayın mantar enfeksiyonu kaynaklı olmazıdır.

Geçmeyen kulak kaşıntılarında mantar enfeksiyonları ekarte edilmesi şarttır. Ancak mantar mikrobunun kültürü zor ve uzun sürer. Bu nedenle genelde tanı için uğraşılmaz. KOH ile yapılan bir kolay test vardır bu da genelde uygulanmaz, dolayısıyla yine bakterilere etken damlalarla falan geçiştirilir. Yanlışlıkla bir de antibiyotikler veriliyorsa mantarı iyice azdırır ve kontrol edilemez hale dönüştürür.

Mantar enfeksiyonu geçmeyen kulak enfeksiyonlarında ilk olarak düşünülmeli, mümkünse tanı yöntemleri kullanılmalıdır. Doktorunuz mantarı muayene sırasında gözlemlediyse, veya gözlemlemese bile şüphe üzerine mantar tedavisi başlanabilir. Kulak yolu mantarlarının tedavisi ağızdan yapılmaz. Etkinliği kanıtlanmış özel karışım damlalar kullanılmalıdır. Cilt hücrelerinin tamamı mantardan temizlenene kadar etkili tedavi devam ettirilmelidir. Bu amaçla biz kliniğimizde hazırlattığımız solüsyonları 21 gün, gün atlamadan kullandırıyoruz. Arada temizlik ve ortam hijyenini kontrol ediyoruz. Bu tedaviyle mantarı yenmek mümkün. Ancak unutulmasın herkes evde ekmeğin nemli ve karanlık ortamda kalması sonucu küflendiğini görmüştür. Küf yani mantar uygun ortam bulması halinde çok hızlı üreyebilen ve kolonize olup ortamı ele geçiren bir mikroptur.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!