Kontrollü ovaryan hiperstimülasyon (koh)

Kontrollü ovaryan hiperstimülasyon (koh)

Normal koşullarda kadınlarda de her ay tek bir yumurta olgunlaşır.

Ancak tüp bebekte fazla sayıda yumurta olgunlaştırılır. İşte bu işleme kontrollü ovaryan hiperstimülasyon denir. Yumurtalıkları uyaran bu ilaçlar gonadotropinlerdir (Gonal-F, Puregon, Menogon vb).

Tüp bebekte yumurta uyarıcı tedaviye adetin 2-4. günü başlanır. İğneler her gün, aynı saatte yapılır. İlaçların doz ayarlamaları yumurtalık yanıtına (ultrason, kanda hormon tahlili) göre yapılır.

Tedavi esnasında yumurtaların beklenmeyen zamanda  çatlamasını engellemek için yine iğne şeklinde ilaçlar;
- GnRH (gonadotropin releasing hormon) Agonistleri (lucrin, decapeptyl) veya
- GnRH (gonadotropin releasing hormon) Antagonistleri (cetrotide, orgalutran) kullanılır.

Yeterince gelişen yumurtada, follikülleri çatlatıcı ve yumurtada son olgunlaşmayı sağlayıcı İlaçlar;
- hCG (pregnyl, ovitrelle)
- LH (luveris)
- GnRH (gonadotropin releasing hormon) Agonistleri (lucrin, decapeptyl) kullanılır.

İlacın kullanımını takiben 34-36. saat aralığında yumurta toplama (oosit pick-up, OPU) yapılır. Bu esnada zamanlama çok önemlidir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Uzay YILDIRIM, 1969 yılında Sivas’ta doğmuştur. Tıp eğitimini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1992 yılında tamamlayarak tıp doktoru ünvanı almıştır. İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde ihtisas eğitimini tamamlayarak 1997 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Op. Dr. Uzay YILDIRIM, 1998-1999 yılları arasında Tatvan'da vatani görevini yerine getirmiştir. Hemen ardından o dönemki adıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak görev yapmaya başlamış, 3 yıla yakın süre boyunca burada görev yapmıştır. 2002-2012 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2012-2015 yılları arasında Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve sonrasında kısa bir dönem Memorial Ankara Hastanesinde uzman doktor olarak çalışmıştır.  ...

Etiketler
Gebe kalmak
Op. Dr. Uzay Yıldırım
Op. Dr. Uzay Yıldırım
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube