Kilo vermek için sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak gerekmektedir. Bazı durumlarda kilo verme ileçları yardımcı olabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere kilo verme ilaçları sadece bazı durumlarda yardımcı olabilir. Ana tedavi stratejisi asla olamaz.

Şu net bir şekilde anlaşılmalıdır: Kilo verme ilaçları sağlıklı diyet+ fiziksel egzersiz+ davranış değişikliği ne ek olarak kullanılabilir. Bu üçü yapılmadan ilaç tedavisine başlanmamalıdır

İlaç tedavisi ne zaman kullanılabilir?

Doktorunuz size diğer yöntemler işe yaramadığı zaman aşağıdaki koşullarda sağlanmışsa önermektedir.

VKİ>30

VKİ>27 ve şişmanlığın komplikasyonları da mevcutsa (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi)

Kullanılacak ilacı seçmeden önce sizin doktorunuz sizin sağlık durumunuzu ve ilacın yan etkilerini değerlendirmesi gerekmektedir. Bazı ilaçlar bazı hastalıkların varlığında kullanılamaz veya bazı ilaçları kullanırken kullanılamaz.

Genellikle kilo verme ilaçlarından en popüleri şunlardır; Xenikal (orlistat), lorcaserin (Belviq), phentermine ve topiramate (Qsymia), buproprion ve naltrexone (Contrave), ve liraglutide (Saxenda).

Bu ilaçları alırken çok iyi takip edilmeniz gerekmektedir. Çünkü alınan tüm bu ilaçların kendine has yan etkileri de mevcuttur. Ayrıca bu ilaçlar herkeste ayni düzeyde etkili olmamaktadır. Ayrıca ilacı bıraktığınızda da tüm vermiş olduğunuz kiloları geri alabilirsiniz. İlaç tedavisi ile kalıcı kilo verilmesi uzun süreli başarılar elde edilemediği için bu tedaviler kendi başlarına şişmanlık tedavisi olarak değil diğer tedavilere kombine edilerek veya cerrahiye hazırlama aşamasında


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!