Kadınların kabusu: karpal tünel sendromu

Kadınların kabusu: karpal tünel sendromu

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Karpal tünel sendromu, el parmaklarının hareket ve duysunu sağlayan median sinirin, bilekte karpal tünel adı verilen geçitte sıkışması sonucu meydana gelen bir sendromdur. İlk belirtileri parmaklarda karıncalanma ve güçsüzlük olup, ilerleyen durumlarda ağrı, uyuşukluk ve tüm elde güzsüzlüğe neden olan kas atrofisidir. Şikayetler hafif şiddetle başlar ve zaman içince artarak dayanılmak hale gelir. Hastalık 40-60 yaş arasında ve daha çok kadınlarda görülmektedir.

Neden Oluşur?

Tekrarlayan bilek hareketleri ve bilekte aşırı gerilme sonucu, karpal tünel içerisinden geçen damar-kas paketinin genişleyerek median siniri sıkıştırması sonucu olur. Gebelerde vücut sıvılarında artış olması nedeniyle karpal tünel sendromu gelişir, bu geçici bir durumdur ve doğumdan birkaç hafta sonra geçer.

Belirtileri Nelerdir?

Özellikle ilk üç parmakta (bağ parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının orta parmağa bakan yarısı) karıncalanma yada iğne batması hissi.

Parmaklarla başlayan ve zamanla kola ve omuza kadar vuran ağrı. Ağrı genellikle geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir ve hasta ellerini sallayınca ağrısı azalır.

Parmaklar ve avuç içinde uyuşukluk, his kaybı olabilir. Bu sebepte kişi dikkatli olmalıdır, anlamadan elini yakabilir yada yaralayabilir.

İlerleyen vakalarda, sinir üzerindeki hasar arttıkça parmaklar ve elde güçsüzlük gelişebilir. Kişi elinden eşyaları düşürmeye başlar.

Kimlerde Görülür?

Elişi ve örgü ören ev hanımlarında,

Uzun süre bilgisayar kullanan ve yazı yazan ofis çalışanlarında,

Titreşimli el aletleri kullanan işçilerde,

Kasaplarda ve şoförlerde

Piyano ve kalın telli çalgı çalan müzisyenlerde,

Gebelerde

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide birinci basamak, bilek hareketlerinin kısıtlanması ve antienflamatuar ilaçlardır. Bilek hareketlerini kısıtlamak için, bileği nötral pozisyonda tutan ortezler verilir. Mümkünse hastalığa sebep olan aktivitelere son verilmelidir.  

Medikal tedavi ve ortezlemeden fayda görmeyen hastalarda, karpal tünel içerisine steroid enjeksiyonu yapılabilir.

Bütün tedavilere karşı sonuç alınamayan ilerlemiş KTS’li hastalarda cerrahi seçenek düşünülebilir. Cerrahi tedavi kesin sonuç verir, el bileği ile avuç arasından yapılan kesi ile, karpal tüneli oluşturan bağ kesilerek, bası ortadan kaldırılır. Fakat operasyondan sonra ameliyat bölgesindeki ödemden dolayı şikayetlerde hemen iyileşme olmayacağı gibi ağrılarda artış olabilmektedir. Geç kalınmış cerrahi tedavilerde, sinir üzerinde kalıcı hasarlar olabileceği için, şikayetlerde tam olarak geçmeme gibi problemlerle karşılaşılabilmektedir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Fzt. Mehmet Çakır Fizyoterapi

Yazar toplam 10 makale yazdı.

Etiketler
Medyan sinir
Fzt. Mehmet Çakır
Fzt. Mehmet Çakır
İstanbul - Fizyoterapi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube