Prostat tüm erkeklerde doğuştan itibaren var olan bir bezdir. İdrar kesesinin çıkışında idrar kanalını saracak şekilde yerleşiktir. Yaklaşık büyüklüğü 25-30 gram civarındadır. Prostatın başlıca görevi: spermin sıvı kısmının oluşumu ve boşalma sırasında bu sıvının dışarı atılmasıdır. İlerleyen yaşlarda büyümesi ile idrar kesesindeki yani mesanedeki idrarın dışarı atılmasını güçleştirebilir. İdrar yapma güçlüğü ile beraber sık sık idrar yapma, ileriye doğru yapamama, tam boşaltamama hissi ve gece sık idrara kalkma gibi şikayetleri olabilir. Bu şikayetler genellikle 50 yaş üzerinde başlar.

Teşhis:

Bu şikayetler; diyabet, idrar yolu enfeksiyonu, mesane tümörleri, nörojenik mesane, üretra darlığı, idrar söktürücü gibi ilaçlar ile de görülebildiğinden dolayı öncelikle ayrıntılı anamnez alınmalıdır. Polikliniğe başvuran tüm hastalarımızdan prostattaki değişimin iyi huylu olduğundan emin olmak için istediğimiz bir kan testi vardır : PSA ölçümü. (PSA seviyenize ve muayene bulgularına göre prostatınızda kötü huylu bir değişimden şüphe edilecek olursa farklı testler, radyolojik tetkikler ve hatta biyopsi yapılması istenebilir). Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonu şüphesi varsa idrar tahlili ve böbrekler, prostat ve mesanenizin değerlendirilmesi amacı ile de ultrasonografi istenebilir.

Tedavi:

1-İzlem: Semptomların hafif olduğu hastalarda, su içme alışkanlığının düzenlenmesi, geceleri aşırı miktarda su alımının kısıtlanması, sağlıklı yaşam, spor yapılması, aşırı kilolardan kurtulunması, çay-kahve gibi içeceklerin tüketiminin azaltılması gibi alışkanlıkları değiştirerek izlem yapılabilir.

2-İlaç tedavisi:

a)Fitoterapi: Semptomları hafif-orta olan hastalarda bitkisel ilaçlar (saw palmetto, kabak çekirdeği) başlanabilir.

b)Alfa bloker: Mesane boynu ve prostatta yer alan düz kas yapılarını gevşeterek, idrar kanalının genişlemesine neden olurlar. Günde 1 kez ağız yoluyla alınır. Yan etkileri olarak baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, kan basıncında düşme, boşalma esnasında meninin gelmemesi görülebilir.

c)5-Alfa redüktaz inhibitörleri: Testosteronun aktif hali olan dihidrotestosteron’a (DHT) dönüşümünü engelleyerek prostatın belirli oranda küçülmesini sağlarlar. Günde 1 kez ağız yoluyla alınır. Yan etkileri olarak libido kaybı, cinsel fonksiyon kaybı, memelerde büyüme ve hassasiyet görülebilir.

3-Cerrahi: Semptomların ağır olduğu hastalarda tercih edilir. Prostat bezinin idrar kanalını daraltıcı etkisi ortadan kaldırılacak şekilde kesi yapılır ya da büyüyen kısmı çıkarılır. Genellikle kapalı olarak üretral yoldan (endoskopik yöntemle) yapılır ve bu amaçla farklı enerji kaynakları (greenlight lazer, elektrokoter gibi) kullanılabilir. Ayrıca büyük prostatı olan hastalarda karından kapalı olarak (laparoskopik, robotik) prostat adenomları çıkarılabilir. Ameliyat sonrası 2 ila 4 gün arasında idrar sondası tutulur. Sonda çıkarıldıktan sonra 1 hafta kadar idrardan kan gelebilir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!